Miami Open: Πρώτη νίκη στο Μαϊάμι για Σέλτον (vids)

Ο Μπεν Σέλτον ξεκίνησε με το δεξί στο φετινό Miami Open μετά τη νίκη του κόντρα στον 18χρονο Ισπανό Μάρτιν Λανταλούθε με 6-3, 6-4 μετά από μια ώρα και 25 λεπτά με τον Αμερικανό και Νο17 του κόσμου να εξασφαλίζει την πρόκριση στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Shining in the sunshine state

Former Florida Gator @BenShelton earns his first #MiamiOpen win, 6-3 6-4 over

Martin Landaluce. pic.twitter.com/3EfkWy9U13

Tennis TV (@TennisTV) March 24, 2024

Μάλιστα αυτή ήταν και η πρώτη στο Μαϊάμι καθώς στο περσινό του νεμπούτο είχε ηττηθεί από τον Γάλλο Αντριάν Μαναρινό μένοντας πρόωρα εκτός συνέχειας.

Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 7 άσους (ένα διπλό λάθος), κέρδισε το 83% των πόντων πίσω από το πρώτο service (29/35) και το 79% στο δεύτερο (11/14), δεν αντιμετώπισε κανένα break-point, ενώ από την πλευρά του εκμεταλλεύτηκε τις 2 από τις 3 ευκαιρίες που είχε για break.

Το ένα από τα δύο ήρθε στο 6ο game του 1ου set με τον Σέλτον να παίρνει προβάδισμα με 4-2 και αμέσως μετά με 5-2, κλείνοντας το set λίγο αργότερα με ένα άσο-κεραυνό που έφτασε τα 230χλμ/ώρα, κάνοντας το 1-0.

143 in the 305 @BenShelton bringing the at #MiamiOpen pic.twitter.com/j1xTwKdL1d

Στο 2ο σκέλος ο Σέλτον ανέβασε ακόμα περισσότερο τα ποσοστά στο service του παραχωρώντας μόλις 4 πόντους (όλοι στο πρώτο service), ενώ παράλληλα βρίσκοντας break στο 7ο game έκανε το 4-3 και στη συνέχεια με love game πήρε προβάδισμα με 5-3.

Ο Λανταλούθε μείωσε σε 5-4 με δικό του love game, ωστόσο ο Σέλτον κατάφερε να κλείσει το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Λορέντζο Μουζέτι, ο οποίος κέρδισε τον Ρομάν Σαφιούλιν με 7-5, 6-1 μετά από μια ώρα και 35 λεπτά, στην πρώτη του νίκη ως πατέρας…

New dad vibes @Lorenzo1Musetti comes up big in his first match as a father, 7-5 6-1 over Roman Safiullin #MiamiOpen pic.twitter.com/9RfDEvjkV2

MIAMI OPEN MEN’S DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-6h)

The post Miami Open: Πρώτη νίκη στο Μαϊάμι για Σέλτον (vids) appeared first on Tennis24.