ΑΕΚ: Τα καλά νέα που ήρθαν από τον Ζίνι

12:27 8/2/2024 - Πηγή: Sportime

Η ΑΕΚ παίζει στην Τούμπα ένα σούπερ ματς με τον ΠΑΟΚ. Ο Αλμέιδα το είχε το άγχος του για το αν θα προλάβει ο Βίντα, που είχε χτυπήσει. Ο Κροάτης τελικά προπονήθηκε και θα είναι στους 11 που θα μπουν πρώτοι στο παιχνίδι. Ο Αλμέιδα γενικά δε θέλει οι απουσίες να επηρεάζουν την ομάδα του, τόσο μέσα στο ματς όσο και στην πνευματική προετοιμασία.

Θέλει η ΑΕΚ να είναι ήρεμη σχετικά πριν

από τέτοιους αγώνες.

Για τον Βίντα βέβαια θέλει όποτε είναι ok να παίζει. Είναι ο βράχος του πίσω. Η εμπειρία του αλλά και ο τρόπος που διαχειρίζεται τις καταστάσεις ο Κροάτης είναι παράδειγμα για αυτά που θέλει ο Αλμέιδα.

Το καλό νέο, ωστόσο, δεν ήταν μόνο πως προπονήθηκε ο Βίντα αλλά και πως επέστρεψε ο Ζίνι από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Και επέστρεψε με άλλο στάτους όσον αφορά τη γενικότερη παρουσία του.

Η Ανγκόλα έφτασε έως και τα προημιτελικά, σημαντικό κατόρθωμα. Ο Ζίνι έπαιξε και στα 5 ματς της διοργάνωσης, στα 4 ως αλλαγή. Μπήκε στο 88’ στο πρώτο με την Αλγερία στο 1-1, έπαιξε βασικός στη νίκη 3-2 επί της Μαυριτανίας. Έμεινε στο γήπεδο 61 λεπτά και αγωνίστηκε ως αριστερός εξτρέμ. Μπήκε στο 77’ στο 2-0 επί της Μπουρκίνα Φάσο και στο 70’ στο 3-0 επί της Ναμίμπια. Μπήκε επίσης αλλαγή από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου στον προημιτελικό και την ήττα 1-0 από τη Νιγηρία.

Τον Ζίνι τον είδαν αρκετοί σκάουτ, κάτι που σημαίνει πως μπήκε σε αρκετές ατζέντες. Έστω και ως αλλαγή. Έχει μέλλον.