Ολυμπιακός – ΑΕΚ 92-75: Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Basket League ο Ολυμπιακός, επικρατώντας της ΑΕΚ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 92-75 και κάνοντας το 1-0 στη σειρά, όπου θα προσπαθήσει το Σάββατο να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Η Ένωση ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο βάζοντας δύσκολα στους Ερυθρόλευκους.

Όμως από την τρίτη περίοδο και έπειτα οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί, φτάνοντας έτσι στο θετικό αποτέλεσμα και κάνοντας το πρώτο βήμα. Από την άλλη πλευρά, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας μέτρησε 24 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 15 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατά καλύτερα και σιγά-σιγά να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα φτάνοντας στο +5 με το 12-7. Η ΑΕΚ όμως έβγαλε αντίδραση και βρήκε τον τρόπο να περάσει εκείνη μπροστά στο σκορ με 15-14, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας στο +1, χάρη στο 20-19. Η Ένωση μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυξάνοντας το προβάδισμά της στο +8 (27-19) στο 12′. Οι Ερυθρόλευκοι απάντησαν πάντως με τον Λούντζη πρωταγωνιστή και έτσι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 27-27 στο 15′ και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά με 32-30 στο 16′. Στη συνέχεια η πρωτοπορεία άλλαξε χέρια αρκετές φορές, με τους κιτρινόμαυρους να είναι εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το ισχνό προβάδισμα της τάξεως του +1 (42-41).

Η τελευταία περίοδος

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα την τρίτη περίοδο καταφέρνοντας να περάσει μπροστά και να ανοίξει κάπως τη διαφορά, φτάνοντας μάλιστα στο +7 (58-51) στο 24′. Οι Ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν εκεί και βρέθηκαν στο +12 (66-54) για πρώτη φορά στο 28′, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 (72-59) έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες είχαν τα ηνία και διατηρούσαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμα που είχαν χτίσει, αυξάνοντάς το μάλιστα και σε ορισμένες περιπτώσεις όντας στο +17 (80-63) στο 35′. Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να παίρνει εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα χάρη στο τελικό 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 11, Κάναν 10 (3 ασίστ), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (8 ριμπάουντ), Πίτερς 16 (6 ριμπάουντ), Λούντζης 10 (3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ 5, Μιλουτίνοβ 18 (8 ριμπάουντ), Τανούλης, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ), Αμπόση

ΑΕΚ BETSSON (Ζούρος): Χολ 7 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντλ 6 (2 ριμπάουντ), Αγραβάνης 15 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΡέι 6 (3 ασίστ), Καράμπελας 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 7 (2 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 24 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νάιτ 2, Κουζέλογλου, Νικολάου