Απόλλων-ΑΕΚ 89-79: Nίκη για το «ονόρε» των υποβιβασμένων (highlights)

Ο Απόλλων Πατρών έχει “αποχαιρετήσει” την Basket League από την πρώτη αγωνιστική των play outs και παίζοντας χωίς άγχος, αλλά με θέληση να ικανοποιήσει τους λίγους, πιστούς φίλους του στο γήπεδο της Περιβόλας, επικράτησε της ΑΕΚ (89-79) στην δεύτερη αγωνιστική αγωνιστική και έφτασε τις 4 νίκες, συνολικά, στην φετινή σεζόν, σε αντίθεση με την “Ένωση” που γνώρισε την

14η ήττα της. Ο Απόλλων νίκησε, ύστερα από 3 μήνες και η τελευταία φορά ήταν και πάλι με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μετά την πρώτη εντός έδρας νίκη της, το 2024, κόντρα στο Μαρούσι, στην πρώτη αγωνιστική των play outs, επέστρεψε στις ήττες, με απογοητευτική απόδοση στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και δέχτηκε, αντίστοιχα, 13 και 9 περισσότερους πόντους από τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ παραμένει στην 7η θέση της βαθμολογίας, παρά την ήττα της και ύστερα από την ήττα που γνώρισε, επίσης, ο ΠΑΟΚ, νωρίτερα σήμερα (6/4) στην έδρα του Λαυρίου.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο να ανατρέψουν ολικά, το προβάδισμα των 17 πόντων που είχε ο Απόλλωνας στο 30′, είχαν επιμέρους σκορ 4-12 και μείωσαν μέχρι τους 9, αλλά οι Πατρινοί δεν έχασαν από την “αγκαλιά” τους την τέταρτη, εντός έδρας νίκη τους και ενώ δεν έχουν πετύχει καμία σε 12 εκτός αναμετρήσεις.

Ο Μάλικ Όσμπορν και ο Τζός Πέρκινς ήταν οι καταλυτικοί στην επίθεση του Απόλλωνα, έχοντας την συνεισφορά των Μπλoντίν, ενώ από την ΑΕΚ, ο Λιθουανός Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, σ’ ένα ακόμη παιχνίδι και παρά την εξαιρετική απόδοση του, δεν μπόρεσε να αποτρέψει, απόντων άλλων παραγωγών στο σκορ και με εξαίρεση τον Κουζέλογλου, την όγδοη ήττα, μακριά από το γήπεδο των Άνω Λιοσίων.

Οι διαιτητές έκαναν τρείς προειδοποιήσεις για υβριστικά συνθήματα από την πλευρά των φιλάθλων της ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79