Κολοσσός – Παναθηναϊκός 74-79: Με τρίποντο του Γκριγκόνις έμειναν «ζωντανοί» οι πράσινοι – «Απαίσιο παιχνίδι» ξέσπασε ο Αταμάν

Ο Κολοσσός Ρόδου έφερε τον Παναθηναϊκό στα… όριά του, πήρε προβάδισμα 5 πόντων στη λήξη της τρίτης περιόδου (62-57), ωστόσο, η ασύλληπτη ευστοχία του Μάριους Γκριγκόνις απ’ τα 6,75μ (23π., 6/6 τρίποντα, εκ των οποίων το ένα απ’ τα 8 μέτρα στη λήξη του χρόνου) και δυο καλές άμυνες στα τελευταία λεπτά, χάρισαν εντέλει τη νίκη στους «πράσινους» με 79-74. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Top 6 της Basket League, οι Ροδίτες ήταν τρομερά ανταγωνιστικοί απ’ την αρχή ως το τέλος του αγώνα, απέναντι σε έναν… μπλαζέ Παναθηναϊκό. Παρά την αστοχία τους απ’ τα 6,75μ (1/5 τρίποντα) οι γηπεδούχοι έβρισκαν διαρκώς λύσεις απ’ το «ζωγραφιστό» με τον Μπραΐκοβιτς και τον Περάντες κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο ένα καλάθι μακριά απ’ τους «πράσινους». Ο Κολοσσός, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, συνέχισε να «χτυπάει» τον Παναθηναϊκό κάτω απ’ τη ρακέτα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (11/14 διπ.), παραμένοντας σε απόσταση… βολής, την ώρα που οι παίκτες του «τριφυλλιού» συνέχισαν να κάνουν αρκετά […]
Κολοσσός – Παναθηναϊκός 74-79, Γκριγκόνις, – Απαίσιο, Αταμάν,kolossos – panathinaikos 74-79, gkrigkonis, – apaisio, ataman