NBA: Οι αδιάφοροι Ρόκετς ισοπέδωσαν τους Νάγκετς, σταθεροί Κινγκς και Γκρίζλις

09:05 5/4/2023 - Πηγή: Sport 24

Οι Νάγκετς είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το καλύτερο ρεκόρ στην Δύση στο Χιούστον. Αντ' αυτού, είδαν τους Ρόκετς να πατάνε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και να... εξαφανίζονται, αφού τους διέλυσαν με 124-103 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 38-18!

Ο Τζέιλεν Γκριν με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Αλπερέν Σενγκούν και Κέβιν Πόρτερ να προσθέτουν από 20 πόντους.

Για τους Νάγκετς - που είδαν τον Τζαμάλ Μάρι να αποχωρεί πρόωρα από το παιχνίδι με πρόβλημα στον αντίχειρα - ο Μάικλ Πόρτερ είχε 23 πόντους (αλλά 8/20 σουτ) και

ο Νίκολα Γιόκιτς 14 πόντους και 10 ριμπάουντ (αλλά και 8 λάθη).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-30, 56-59, 86-85, 124-103

Πέλικανς - Κινγκς 103-121

Οι Πέλικανς καίγονταν για την νίκη κόντρα στους Κινγκς. Το Σακραμέντο όμως απλώς έχει... καλύτερη ομάδα και το απέδειξε αυτό, επικρατώντας εύκολα με 103-121 μέσα στην Νέα Ορλεάνη, κατακτώντας την πρωτιά στην Pacific.

Ο ΝτιΆρον Φοξ με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κίγκαν Μάρι να προσθέτει 21 πόντους και τον Ντομάντας Σαμπόνις 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 22 πόντους και ο Τρέι Μέρφι 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 54-65, 80-96, 103-121

Γκρίζλις - Μπλέιζερς 119-109

Τα... τρίτα των Μπλέιζερς πήγαν να κάνουν την ζημιά στους Γκρίζλις. Ένα ξέσπασμα του Ντέσμοντ Μπέιν που οδήγησε το Μέμφις σε ένα επιμέρους σκορ 22-2 στην τέταρτη περίοδο έφτανε όμως στο Μέμφις για να πάρει την νίκη με 119-109 και να μείνει ζωντανό στο κυνήγι της πρώτης θέσης της Δύσης.

Ο Μπέιν με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζα Μοράντ να προσθέτει 23 πόντους και τον Λιουκ Κενάρντ 20 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Σκίλαρ Μέις είχε 24 πόντους και ο Σάντον Σαρπ 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 41-25, 66-62, 96-95, 119-109

Μάτζικ - Καβαλίερς 113-117

Οι Καβαλίερς τα χρειάστηκαν κόντρα στους μαχητικούς Μάτζικ. Στο τέλος όμως κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 113-117 και να κλειδώσουν την 4η θέση στην Ανατολή.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 43 πόντους ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Καρίς ΛεΒέρτ να προσθέτει 19 πόντους και τον Ντάριους Γκάρλαντ 16 πόντους (αλλά 6/16 σουτ) και 10 ασίστ.

Για τους Μάτζικ, ο Μαρκέλ Φουλτζ είχε 23 πόντους και ο Πάολο Μπανκέρο 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-23, 59-58, 91-93, 113-117

Χόρνετς - Ράπτορς 100-120

Οι Χόρνετς έχουν κάνει πολλές ζημιές τον τελευταίο καιρό. Οι Ράπτορς όμως δεν έμελλε να είναι ένα από τα θύματά τους, με το Τορόντο να παίρνει μία άνετη νίκη με 100-120 μέσα στην Σάρλοτ και να κλειδώνει την παρουσία του στο play-in της Ανατολής. Μένει να φανεί πλέον ποια θέση θα κατακτήσει.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 22 πόντους και 14 ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κρις Μπουσέ να προσθέτει 21 πόντους και τον Ότζι Ανουνόμπι 17 πόντους.

Για τους Χόρνετς, ο Μπράις ΜακΓκόουενς είχε 20 πόντους, ο Νικ Ρίτσαρντς 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Σβι Μιχάιλιουκ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-25, 49-61, 75-94, 100-120

Πίστονς - Χιτ 105-118

Οι Χιτ έφτασαν μία ανάσα από μία ντροπιαστική ήττα στο Ντιτρόιτ. Ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε αρκετό για να φτάσουν στην νίκη με 105-118 και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για απευθείας πρόκριση στα playoffs.

Ο Τζίμι Μπάτλερ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γκέιμπ Βίνσεντ να προσθέτει 22 πόντους και τους Μπαμ Αντεμπάγιο και Τάιλερ Χίρο από 18 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Τζέιντεν Έιβι είχε 30 πόντους και ο Τζέιλεν Ντουρέν 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-31, 52-59, 79-80, 105-118

Νετς - Γουλβς 102-107

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Μπρούκλιν, με τους Γουλβς να επικρατούν με 102-107 των Νετς έπειτα από μία αναμέτρηση με 24 εναλλαγές στο σκορ και 8 ισοπαλίες, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-7 στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα.

Ο Άντονι Έντουαρντς είχε 23 πόντους (αλλά 7/18 σουτ) για τους νικητές, με τον Καρλ-Άντονι Τάουνς να προσθέτει 22 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Μάικ Κόνλι 18 πόντους.

Για τους Νετς, ο Σπένσερ Ντίνγουιντι είχε 30 πόντους και ο Μάικαλ Μπρίτζες 24 πόντους (αλλά 9/24 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-31, 54-51, 78-77, 102-107

Μπουλς - Χοκς 105-123

Οι Χοκς έκαναν... αυτό που έπρεπε κόντρα στους Μπουλς. Παρά την απουσία του Τρέι Γιανγκ ήταν εμφανώς ανώτεροι, πήραν μία άνετη νίκη με 105-123 και έκαναν ακόμα ένα βήμα για να κατακτήσουν την 8η θέση στην Ανατολή.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Χοκς, με τον Σαντίκ Μπέι να προσθέτει 18 πόντους και τον Ντεζούντε Μάρι 17 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν είχε 26 πόντους, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 21 πόντους και ο Νίκολα Βούτσεβιτς 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-36, 53-65, 80-90, 105-123