Ατλέτικο Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1: Τεράστια ανατροπή για τους Μαδριλένους

Η αρμάδα του Ντιέγκο Σιμέονε συνεχίζει την προέλαση της για τον τίτλο. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο προηγήθηκε στη Μαδρίτη, αλλά η Αθλέτικο έκανε την ανατροπή και με 2-1 πήρε μία σπουδαία νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 21' με σκόρερ τον Μουνιαΐν, αλλά ο Γιορέντε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 1-1.

Το τρίποντο στους Μαδριλένους έδωσε τελικά ο Λουίς Σουάρες. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι και ο Ουρουαγουανός ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 51’.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ,

Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο, Καράσκο (90’ Λόντι), Κόκε, Γιορέντε (89’ Κοντογκμπιά), Λεμάρ (68’ Σαούλ), Σουάρες (72’ Τορέιρα), Φέλιξ (67’ Κορέα)

Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σιμόν, Ντε Μάρκος, Νούνιες, Άλβαρεθ, Μπερσίς, Μπερενγκέρ, Λόπεθ (73’ Βενσεδόρ), Βέσγκα, (59’ Γκαρθία) Μουνιαΐν (81’ Μορθίγιο), Γουίλιαμς, Γκαρθία (74’ Βιγιαλίμπρε)