Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Ο Βρουσάι σκόραρε στο 89', αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ του Αραμπί μετά από έλεγχο στο VAR

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 89ο λεπτό του ντέρμπι αιωνίων κόντρα στον Παναθηναϊκό με τον Βρουσάι, όμως η χαρά των γηπεδούχων για το 1-0 δεν κράτησε παρά μερικά λεπτά, και αυτό γιατί ο Πορτογάλος διαιτητής Πινέιρο πήγε στο μόνιτορ για να δει τη φάση μετά από κάλεσμα του VAR και ακύρωσε το γκολ, ως οφσάιντ στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο Μαροκινός ήταν εκτεθειμένος, αλλά δεν ήρθε σε επαφή με την μπάλα. Ως εκ τούτου, ο VAR δεν μπορούσε από μόνος του να ακυρώσει το γκολ, γιατί ο διαιτητής ήταν αυτός που θα έπρεπε να κρίνει τη συμμετοχή του Ελ Αραμπί στη φάση.

Ο Πινέιρο πήγε στο μόνιτορ, είδε τη συμμετοχή του Μαροκινού και επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για να ακυρώσει το γκολ, με το 0-0 να μένει μέχρι το φινάλε του ντέρμπι.