Ούνικς Καζάν - Ρεάλ Μαδρίτης 65-58: Λορέντζο και Τζον Μπράουν τιμώρησαν τη "βασίλισσα" στο τελευταίο λεπτό

Με δύο συνεχόμενα κλεψίματα των Τζον και Λορέντζο Μπράουν αλλά και τους Χεζόνια και Βοροντσέβιτς να κάνουν εξαιρετικό ματς, η Ούνικς Καζάν πήρε το ματς-θρίλερ στη Ρωσία και επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 65-58 για την 7η αγωνιστική της EuroLeague. Έτσι η ομάδα του Περάσοβιτς έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη δεύτερη διαβολοβδομάδα της σεζόν έχοντας το απόλυτο 2/2 νίκες.

Η Ρεάλ έπεσε θύμα της άμυνας της Ούνικς στο τέλος, είχε ευκαιρίες να

πάρει προβάδισμα, ωστόσο οι δύο Μπράουν (Λορέντζο και Τζον) την τιμώρησαν και χάρισαν στους Ρώσους τη νίκη. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χεζόνια και Βοροντσέβιτς που είχαν από 13 πόντους ενώ για την Ρεάλ ξεχώρισε ο Ταβάρες με 15.

Ο αγώνας

Σχεδόν ενάμιση λεπτό χρειάστηκαν οι δύο ομάδες για να δημιουργήσουν σκορ σε ένα ματς που ξεκίνησε νευρικά με αρκετά άστοχα σουτ. Η Ούνικς υπέπεσε σε λάθη από νωρίς και έμεινε χωρίς σκορ παρά την αρκετά καλή αμυντική της λειτουργία (2 κλεψίματα ο Μπράουν). Με σουτ μέσης απόστασης η Ούνικς πήρε κεφάλι στο σκορ (6-3) για να αλλάξει την κακή αρχική της παρουσία. Παρά τα λάθη και με τον Ταβάρες να ξεκολλάει τη Ρεάλ και να παίρνει τα ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ μετά από το πρώτο δεκάλεπτο. Όχι για πολύ. Η Ούνικς χτύπησε μέσα στη ρακέτα και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (21-11) για να μαζέψει τα πράγματα η Ρεάλ και να πάει στα αποδυτήρια με το ματς στον πόντο (35-34).

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, η "Βασίλισσα" πάτησε γκάζι και προσπέρασε στο σκορ με δύο πόντους (37-39). Ο Ταβάρες μεγάλωσε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους κυρίως από τη γραμμή των βολών και έδωσε αέρα έξι πόντων στην Ρεάλ. Η Ούνικς έμεινε σε απόσταση αναπνοής, το ματς παρέμεινε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε με νύχια και με δόντια μία ελάχιστη-πλέον- διαφορά. Η Ούνικς εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη της Ρεάλ και πήρε το ματς-θρίλερ στη Ρωσία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Μπισάνγκ, Σέμες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 35-34, 49-51, 65-58

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς):Σπίσου 7 (9 ασίστ), Μπράουν Τζ. 6 (5 κλεψίματα), Κάνααν 9, Μπράουν Λ. 9 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 13 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουζίσκι, Τζεκίρι 6 (10 ριμπάουντ), Μέιγιο 2, Βοροντσέβιτς 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ (3 ριμπάουντ), Νούνιεζ 2, Ερτέλ (6 ασίστ), Φερνάντεθ, Αμπάλδε 10 (2), Χάνγκα 4, Πουαριέ 5 (8 ριμπάουντ), Ταβάρες 15 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 13 (5/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς: 20/31 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 32 ριμπάουντ (27+5), 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 19/36 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 8η αγωνιστική της EuroLeague η Ούνικς Καζάν αντιμετωπίζει τη Βιλερμπάν εκτός έδρας (4/11, 21:00) ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης ταξιδεύει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (5/11, 21:45).