100άρα ο ΟΣΦΠ, σεφτέ για Ηλυσιακό και Καβάλα

Η Καβάλα συνέχισε τις εντυπωσιακές της παρουσίες στην Α1 μπάσκετ των ανδρών και μάλιστα σήμερα πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη 79-73 του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Με την επιτυχία αυτή η μακεδονική ομάδα βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με τον Κολοσσό Ρόδου, ενώ αντίθετα οι «κυανέρυθροι» γνώρισαν την τρίτη διαδοχική ήττα τους και υποχώρησαν στην όγδοη θέση της κατάταξης.Μετά
από μία ισορροπημένη πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα (κυρίως χάρη στην κυριαρχία του Σίμονς κάτω από τα καλάθια) και προηγήθηκαν 35-25 στο 16΄. Οι Νεοσμυρνιώτες στηρίχθηκαν στα περιφερειακά σουτ και κατάφεραν, με πρωταγωνιστές τους ΜακΛίοντ και Μπατή, να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν 42-42 στο ημίχρονο.Ωστόσο, ο Έλληνας περιφερειακός του Πανιωνίου τραυματίστηκε και δεν επέστρεψε στο β΄ μέρος, γεγονός που αποτέλεσε κομβικό σημείο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Μετά τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όπου οι γηπεδού