"Kαθάρισε" ο Διαμαντίδης

Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να... οργιάζει στην τέταρτη περίοδο, όταν σημείωσε 13 διαδοχικούς πόντους σε λιγότερο από 1,5 λεπτό και έστειλε τον αγώνα στην παράταση (79-79), ο Παναθηναϊκός πήρε «γλυκιά» εκδίκηση από την ήττα στη Σλοβενία και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 95-88 της Ολίμπια Λιουμπλιάνα, σε αγώνα για την 8η ημέρα της Ευρωλίγκας, και υποχρέωσαν τους αντιπάλους
τους στην 3η ήττα τους. Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-33, 50-54, 79-79κ.α., 95-88 παρ. ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Κόντε (Ισπανία), Τραβίτσκι (Πολωνία) Οι συνθέσεις: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 9 (2), Μπατίστ 14, Φώτσης 17 (3), Σάτο 12, Νίκολας 15 (5), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 16 (2), Βουγιούκας, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου 3 (1). ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Γιούρι Ζντοβτς): Ιλιέφσκι 16 (4), Γκρέγκορι 19 (1), Σάλιν, Μούριτς 4 , Γιαγκόντνικ 10, Σερμαντίνι 6, Πίνκνεϊ 8, Μάρκοτα 9 (1), Λόρμπεκ 1, Όζμπολτ 15 (1).