Nίκησαν οι Πατρινοί στην παράταση

Ο Απόλλων νίκησε στην Πάτρα τον ΠΑΟΚ στην παράταση με 87-83 (71-71 ο κανονικός αγώνας) κι ενώ είχε βρεθεί και στο -15.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Πατρινοί έκαναν αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Στα
τελευταία δέκα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο ΜακΚόλουμ δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων κι ενώ οι Πέτροβιτς και Νικολόπουλος είχαν σημειώσει το 71-71, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-39, 48-50, 71-71, 87-83παρ.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 18, Αργυρόπουλος 20(4), Καπερώνης, Γκραντ 12(1), Λιανός, Πέτροβιτς 18(4), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 12(1), Ζαφίρης, Τέρνερ 7, Κρόλο.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 8, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 24(1), Θεοδωράκος, Δέδας 13(3), Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 15, Νικολόπουλος 9(1), Καλλές 4, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς.