Άδικη ήττα

O καλύτερος Ολυμπιακός που έχει παρουσιαστεί στο «Νησί», ηττήθηκε 2-1 από την Άρσεναλ, χάνοντας ωστόσο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει αποτέλεσμα στο «Emirates». Τραγικά τα λάθη στην άμυνα (Μαρκάνο) κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.Ο αγώνας:Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο α' μέρος , παρόλα αυτά, τα πολλά λάθη στην άμυνα έφεραν το σκορ στο με 2-0 μόλις στο 20' με τα γκολ
των Τσάμπερλεϊν (8') και Αντρέ Σάντος (20').Μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν περισσότερο την απόδοσή τους και με μπροστάρη τον Μιραλάς από αριστερά και τις προωθήσεις του Τοροσίδη από δεξιά, πήραν τα ηνία, μετέφεραν το παιχνίδι στην περιοχή της Αρσεναλ.Αρχικά μείωσαν με τον Φουστέρ στο 27' έχασαν τέσσερις καλές ευκαιρίες με τους Τζιμπούρ (29'), Τοροσίδη (29') και Μιραλάς (30', 39'). Στο ίδιο διάστημα, οι Λονδρέζοι έψαξαν το γκολ, το «άγγιξαν» με τον Σαμάκ στο 24' αλλά έδειξαν πολλά κενά στην άμυνα. Ενδεικτικό στατιστικό του ημιχρόνου, οι τελικές προσπάθειες: 4 για την Αρσεναλ (2 στην εστία), 9 για τον Ολυμπιακό (5 στο τέρμα)!Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού «πάλεψαν», η έλλειψη δυνάμεων κυρίως, αλλά και η ατυχία στη φάση του Τοροσίδη, δεν επέτρεψε στους πειραιώτες να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.Οι αλλαγές των Μοντεστό και Αμπντούν δεν βελτίωσε την κατάσταση στην επίθεση, με την ύστατη προσπάθεια να γίνεται με την είσοδο στο ματς του Μάρκο Πάντελιτς.Να σημειώσουμε πως ο Αμπντούν αντικατέστησε τον Μιραλάς, με τον Βέλγο να αποχωρεί εκνευρισμένος για τα αποδυτήριαΤα στοιχεία του Emirates:Γήπεδο: "Emirates Stadium"Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο ΚαρμπάγιοΒοηθοί: Ρομπέρτο Αλόνσο Φερνάντεθ & Χουάν Κάρλος Γιούστε Χιμένεθ4ος: Κάρλος Ντελ Θέρο ΓκράντεΟι συνθέσεις:Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Στσέζνι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Σονγκ, Αντρέ Σάντος, Φρίμπονγκ, Αρτέτα, Ροσίτσκι, Τσάμπερλεϊν (68' Ράμσι), Αρσάβιν (83' Γκιμπς), Σαμάκ (71' Φαν Πέρσι).Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάνσο, Τοροσίδης, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Ορμπάιθ (75' Μοδέστο), Φέισα, Ιμπαγάσα, Φουστέρ (80' Πάντελιτς), Μιραλάς (75' Αμπντούν), Τζεμπούρ.Σκόρερ: 8' Τσάμπερλεϊν, 20' Αντρέ Σάντος / 27' Φουστέρ Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μαρσέιγ επικράτησε άνετα με 3-0 της Ντόρτμουντ.ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ν'Κουλού, Ντιαβαρά, Μορέλ, Αλού Ντιαρά, Καμπορέ, Λούτσο Γκονσάλες, Βαλμπουενά, Αντρέ Αγιού, Ρεμί.ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Χούμελς, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Κελ, Σβεν Μπέντερ, Γκέτσε, Καγκάβα, Λεβαντόβσκι, Γκρόσκροϊτς. Η βαθμολογία1. Μαρσέιγ 6 (4-0)2. Άρσεναλ 4 (3-2)3. Ντόρτμουντ 1 (1-4)4. Ολυμπιακός 0 (1-3)