Έκανε πλάκα η Εθνική

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Κουφό, η εθνική μας ομάδα επικράτησε της Πολωνίας στο πρώτο ματς για το τουρνουά του Ρίμινι με 71-50.Οι Πολωνοί αγωνίστηκαν χωρίς Μάρτσιν Γκόρτατ (η ομοσπονδία δεν μπορεί να καλύψει την ασφάλεια των 2 εκατ. για τον παίκτη των Σανς) άρχισαν ορεξάτοι τον αγώνα και κατάφεραν με διαδοχικά τρίποντα του Σίεντζουκ να προηγηθούν με 11-9 στα πρώτα λεπτά του ματς.Ωστόσο, ο Κώστας Κουφός είχε αντίθετη άποψη και σημειώνοντας τους 14 από τους 18 πρώτους πόντους του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έδωσε στην εθνική μας τον ρόλο του οδηγού (14-18).Στη
συνέχεια, οι Πολωνοί ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν το καλάθι των διεθνών μας, οι οποίοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο, κλείνοντας όμως το πρώτο δεκάλεπτο με το οριακό 18-19.Στη δεύτερη περίοδο, η αμυντική λειτουργία της εθνικής "έσφιξε" ακόμα περισσότερο... Οι Κώστας Βασιλειάδης, Ίαν Βουγιούκας, Κώστας και Κώστας Χαραλαμπίδης φρόντισαν να αυξήσουν κι άλλο την διαφορά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (23-36 στο 18').Βουγιούκας και Χαραλαμπίδης είχαν πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα αν και υπήρχε μεγάλη αστοχία έξω από τη γραμμή των τριών πόντων (4/13 συνολικά). Το ημίχρονο έκλεισε στο +18 (41-23) και έκτοτε το ματς αποτέλεσε... τυπική διαδικασία.Ο ομοσπονδιακός προπονητής άλλαζε συνέχεια το σχήμα της ομάδας, επιλέγοντας για μεγάλο χρονικό διάστημα τρεις κοντούς. Οι τρεις «σωματοφύλακες» της εθνικής (Ζήσης, Μπουρούσης, Φώτσης) κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα (9 πόντοι συνολικά με 3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/6 βολές) και τον πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν αναλάβει οι υπόλοιποι.Εκτός 12αδας έμειναν οι Νικ Καλάθης, Ξανθόπουλος, Μπράμος και Μαυροειδής.