Ένα γκολ τρεις βαθμοί

Με πολύ άγχος η ΑΕΚ κατάφερε να λυγίσει τον Εργοτέλη με 1-0 αφού προηγήθηκε με 1-0 στο 25' μετά απο όμορφο τελείωμα του Γρηγόρη Μάκου που ήταν και ο κορυφαίος του παιχνιδιού μαζί με τον Γιάννη Αραμπατζή. Ο Εργοτέλης ξεκίνησε δυνατά το ματς με δύο τετ α τετ του δαιμόνιου Μάριο Μπούντιμιρ και μια εξίσου καλή ευκαρία του Μπέτο που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Έτσι αφού δεν το πέτυχαν οι Κρητικοί τα κατάφερε η ΑΕΚ στο 25' με
πλασέ του Μάκου. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ένωση είχε την καθολική υπεροχή χωρίς όμως την μεγάλη ευκαιρία.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με τον Δικέφαλο το πρώτο τέταρτο να ελέγχει το ματς και το Εργοτέλη να προσπαθεί στις αντεπιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα. Η αλλαγή του Νίκου Λυμπερόπουλου στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου βοήθησε την ΑΕΚ να μεταφέρει το παιχνίδι στα καρέ των Κρητικών μια και οι Λεονάρντο και Λυμπερόπουλος δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα του Εργοτέλη. Το τελικό 1-0 υπέρ της ΑΕΚ παρέμεινε μέχρι τέλους και η ουσία του συγκεκριμένου ματς ήταν η πρεμιέρα της Ένωσης στο πρωτάθλημα με το δεξί αλλά και τα πολλά λάθη της άμυνας που θα πρέπει να διορθώθούν άμεσα. Ο Εργοτέλης παρά το ότι προσπάθησε στο πρώτο μέρος δεν δικαιούταν το κάτι παραπάνω καθώς ήταν κακός και γενικότερα το ματς ήταν δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητος.