Φιλί ζωής για ΠΑΟΚ

Με το ίδιο... νόμισμα πλήρωσε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο ο ΠΑΟΚ, καθώς το νίκησε 91-80 και οδήγησε τη σειρά (2-2) σε πέμπτο παιχνίδι στην Πυλαία.Ο «δικέφαλος» μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και κατάφερε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό του, παίρνοντας το προβάδισμα 7-12 έπειτα από καλάθι του Ντόζιερ. Ο Άρης, πάντως μάζεψε στη συνέχεια τη διαφορά και κατάφερε να πλησιάσει στους δύο πόντους ύστερα από καλάθι και φάουλ του Κώστα Χαραλαμπίδη
(12-14).Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Χαραλαμπίδη για ακόμα μία φορά (είχε ήδη φτάσει τους 12 πόντους) κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (18-18).Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ, αντέδρασε ξέφυγε με 5 πόντους (18-23), προτού επανέλθουν οι "κιτρινόμαυροι" και κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα των φιλοξενούμενων (23-24).Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Δέδα κατάφεραν στο 14' να αυξήσουν και πάλι τη διαφορά στους +6 (38-32), αλλά η είσοδος του Σλούκα άλλαξε την εικόνα του Άρη. Ο Έλληνας γκαρντ διακρίθηκε στα οργανωτικά και αμυντικά του καθήκοντα και συνέβαλε ώστε οι γηπεδούχοι να ανακτήσουν το προβάδισμα με 41-40 στο 18' και να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (50-42).Στην τρίτη περίοδο ο Αρης έδειξε να ελέγχει τον αγώνα, όταν προηγήθηκε με 61-51 στα μισά του δεκαλέπτου, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Κρίστμας. Ο Αμερικανός γκαρντ του ΠΑΟΚ με 11 πόντους στα τελευταία 3,5 λεπτά της περιόδου ήταν καθοριστικός στο επιμέρους σκορ 15-5, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 66-66. Με τον Μπάβτσιτς να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ το έργο του ΠΑΟΚ έγινε εύκολο στην τελευταία περίοδο. Ο Μαρκόπουλος έδωσε εντολή η μπάλα να περάσει μέσα στη ρακέτα και με τον Γκετσέφσκι να μην έχει αντίπαλο η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 37' στους +10 (80-70). Περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη ο Κρίστμας έδωσε τη χαριστική βολή (82-70) και το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τον ΠΑΟΚ.Τα δεκάλεπτα: 23-24, 50-42, 66-66, 80-91.Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 6(1), Ταπούτος 7, Κινγκ 9, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 16, Χαραλαμπίδης 28(3), Κασίροφ 6, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 1, Σλούκας 7(1).ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 14, Κρίστμας 18(3), Αποστολίδης 2, Δέδας 8(2), Ντόζιερ 12, Στίγκερς 6(1), Μπούλιαν 6, Γιαννακίδης 5, καλλές, Γκετσέφσκι 20, Καλαμπάκας.