Πρεμιέρα με «100άρα»

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην Ιορδανία, στην πρεμιέρα του προ-ολυμπιακού τουρνουά της Βενεζουέλας.

Η «γαλανόλευκη» επιβλήθηκε με 107-63 και τώρα το μυαλό των παικτών και του Ηλία Ζούρου είναι στραμμένο στο επόμενο παιχνίδι του Α΄ ομίλου με το Πουέρτο Ρίκο (ξημερώματα Πέμπτης 03:00).

Γερή προπόνηση έκανε η Ελλάδα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, καθώς από το ξεκίνημα του ματς με την Ιορδανία ξέφυγε στο σκορ με 33-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και

56-23 έκλεισε το ημίχρονο. Η εθνική δεν «κατέβασε ταχύτητα» στο δεύτερο μέρος, διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο +42 (85-43) κι έκλεισε το ματς με το επιβλητικό 107-63.

Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 19 πόντους, ενώ 16 πέτυχε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του προ-ολυμπιακού τουρνουά, η Ρωσία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Νότια Κορέα, την οποία διέλυσε με 91-56. Κορυφαίος για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν ο Αντρέι Κιριλένκο με 16 πόντους.