Σαν σήμερα

Σαν σήμερα πριν από 37 χρόνια ο ΠΑΟΚ κατακτούσε το Κύπελλο Ελλάδας απέναντι στον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια.Το 1974 είναι μία ακόμη χρονιά τίτλου για τον ΠΑΟΚ μια και έρχεται ο δεύτερος τίτλος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης,
και δη το Κύπελλο Ελλάδας, στην ιστορία του σε μια σπουδαία χρονιά με πορεία του «Δικεφάλου» έως και τους «8» του Κυπέλλου Κυπελλούχων.Στις 17 Ιουνίου του 1974 οι Θεσσαλονικείς αντιμετώπισαν στη Νέα Φιλαδέλφεια τον Ολυμπιακό σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς στην ιστορία του θεσμού, με το παιχνίδι αλλά και την παράταση να λήγει με 2-2 και τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν τη νίκη με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι.Ο «Δικέφαλος» με τον Λες Σάνον στο τιμόνι της ομάδας και 10.000 περίπου φιλάθλους στο πλευρό του κατακτά το τρόπαιο. Ο Ολυμπιακός είχε ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό  με τον Τριαντάφυλλο, για να ισοφαρίσει ο Παρίδης σε 1-1. Νωρίτερα, Στο 66ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, με τον Στέφα να αποκρούει την εκτέλεση του Καραβίτη, ενώ στο 72' με πέναλτι ο Αχιλλέας Ασλανίδης έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 2-1 για να ισοφαρίσει  ο Κρητικόπουλος σε 2-2.Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 4-3 και να παίρνουν το Κύπελλο Ελλάδας.Η σειρά των πέναλτι:Παπαδημητρίου Γκολ 0-1 Σαράφης Γκολ 1-1 Πουπάκης Άουτ 1-1 Παρίδης Γκολ 1-2 Περσίδης Άουτ 1-2 Κούδας Απόκρουση 1-2 Γκλέζος Γκολ 2-2 Aναστασιάδης Γκολ 2-3 Σιώκος Γκολ 3-3 Αποστολίδης Γκολ 3-4Διαιτητής: Χουνκερπίχτερ (Ελβετία)Οι συνθέσεις:Ολυμπιακός: Πουπάκης, Γκαϊτατζής, Αγγελής, Σιώκος, Γκλέζος, Περσίδης, Κρητικόπουλος, Βιέρα, Τριαντάφυλλος, Δεληκάρης, Λοσάντα (55' Καραβίτης - 105' Παπαδημητρίου).ΠΑΟΚ: Στέφας, Γούναρης, Τσιλιγκιρίδης, Ιωσηφίδης, Πέλλιος, Τερζανίδης (113' Φουντουκίδης), Παρίδης, Σαράφης, Αποστολίδης, Κούδας, Ασλανίδης (95' Αναστασιάδης).