Σεφτέ για Ξάνθη

Το πρώτο «τρίποντο» πανηγύρισε η Σκόντα Ξάνθη, καθώς επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ στα «Πηγάδια».Λίγο πριν το τέλος του α' ημιχρόνου, ο Πόι από δεξιά έκανε την σέντρα και ο Βασιλακάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κάρολ για να κάνει το 1-0.Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές και μόλις μετά από έξι λεπτά η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έφτασε στο δεύτερο γκολ και φάνηκε
να κλειδώνει τη νίκη. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να αντιδρούν και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση με τους γηπεδούχους να δείχνουν μια αδικαιολόγητη χαλαρότητα.Ο Σουμπίνιο, ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους φιλοξενούμενους μπήκε στην περιοχή ο Εντιμάρ τον ανέτρεψε και ο διαιτητής σωστά υπέδειξε την παράβαση. Ο Κάλαϊτζιτς ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε και έβαλε στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος τον ΟΦΗ.Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μαρσελίνιο, μετά από αναστάτωση στην άμυνα των Κρητικών.Τα στοιχεία του αγώνα: Γήπεδο: SKODA ΞΑΝΘΗ ARENAΔιαιτητής/Βοηθοί: Aρετόπουλος (Τρικάλων)/ Γρεβένης (Χαλκιδικής), Κουρομπύλια (Καρδίτσας).4ος Διαιτητής/Παρατηρητής: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)/ Μπερσής (Αρκαδίας)Skoda Ξάνθη (Ουζουνίδης): Βιβιανί, Εντιμάρ, Βάλλας (89' Σταθάκης), Στάσιακ, Μπέρτος, Βασιλακάκης, Ντίκα, Μάρα (59' Σουάνης), Πόι, Μαρσελίνιο, Μαρκόφσκι (72' Καζάκης).OΦΗ (Αναστόπουλος): Κάρολ, Πίτσος, Ταυλαρίδης, Γαλανόπουλος, Κάλαϊτζιτς, Βερόν (58' Χ. Λόπεθ), Σουμπίνιο, Παπουλής, Τ. Λόπεθ (73' λ.τρ. Μπόντορ), Γεωργίου, Καμπάνταης (69' Μάντζιος).Κίτρινες κάρτες: Ντίκα (62', Skoda Ξάνθη), Εντιμάρ (65', Skoda Ξάνθη) Σταθάκης (94', Skoda Ξάνθη)-Παπουλής (18', ΟΦΗ), Ταυλαρίδης (84', ΟΦΗ), Χ. Λόπεθ (97', ΟΦΗ)Σκόρερ: Βασιλακάκης (40', Skoda Ξάνθη), Στάσιακ (51', Skoda Ξάνθη), Σουάνης (90', Skoda Ξάνθη)-Κάλαϊτζιτς (66' πεν. ΟΦΗ)