Στους «8» μέσω... Φιλανδίας

Στους ‘'8'' του Ευρωμπάσκετ βρίσκεται από σήμερα η Εθνική ομάδα, μετά την ήττα της Γεωργίας από τη Φινλανδία με σκορ 87-73.Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το επιμέρους 13-22 υπέρ των Φινλανδών.Στην δεύτερη περίοδο, οι Γεωργιανοί, κυρίως με την συνδρομή του Σερμαντίνι μείωσαν την διαφορά, με αυτή να ''κλείνει'' στο 33-36.Οι Σκανδιναβοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αποφασισμένοι να «τελειώσουν» το ματς.Αν και οι Γεωργιανοί, με τους Σερμαντίνι,
Τσικιτισβίλι και Χέινς να προσπαθούν να κρατήσουν την διαφορά σε λογικά επίπεδα, εντέλει η τρίτη περίοδος είχε χρώμα μπλε, όπως κι αυτό της Φινλανδίας. Αποφασιμένη και προηγούμενη με εννέα πόντους, η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν δεν είχε πρόβλημα και στο τελευταίο δεκάλεπτο.Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-36, 52-61, 73-87Γεωργία (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Γκαμγκρέλιτζε 7, Μπόισα 2, Σερμαντίνι 13, Μαρκοϊσβίλι 15, Χέινς 8, Σανικίτζε 16, Σενγκέλια 12, Τσικιτισβίλι 5Φινλανδία (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 14, Νίκιλα 4, Μούρινεν 11, Χαφ 10, Λι 5, Σάλιν 7, Κότι 12, Κόπονεν 12, Μακαλάινεν 2, Ράνικο 10