Θρίαμβος Ηρακλή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρουκ Μπίλινγκς, ο Ηρακλής επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι κορυφής της Α1 ανδρών.Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι του παιχνιδιού από νωρίς, με μεγάλη διαφορά στο σκορ (16-8), αλλά ο Παναθηναϊκός
κατάφερε να μειώσει, χάρη στις αλλαγές του Λάιου. Ωστόσο, το σετ κατέληξε εύκολα στα χέρια του "γηραιού" με 25-20.Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, αλλά στο 23-22 ο Ηρακλής πήρε δύο συνεχόμενους πόντους (ο δεύτερος με άσο του Μπίλινγκς) και έκανε το 2-0.Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο 3ο σετ και μάλιστα βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Στο τέλος, όμως, ο Ηρακλής πέρασε μπροστά και μετά από συνεχόμενα λάθη του Ηλία Λάππα, ο Μπρουκ Μπίλινγκς τέλειωσε το ματς με 29-27."Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνιση μετά την ήττα στον τελικό, αφού αντέδρασαν παρά το μικρό διάστημα που είχαμε στη διάθεσή μας. Βγάλαμε πάθος, δεν αφήσαμε τον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του και γι' αυτό κερδίσαμε", δήλωσε μετά τον αγώνα ο Φρέντι Μπρουκς.Στον αντίποδα, ο Γιάννης Λάιος τόνισε: "Χάσαμε από την απόδοσή μας, αφού δεν φτάσαμε στο επίπεδο των προπονήσεων που είχαμε κάνει. Η πολλή θέληση έφερε λάθη, αλλά θα μπορούσαμε να πάρουμε το τρίτο σετ και να αλλάξει το παιχνίδι. Τώρα πρέπει να κερδίσουμε την Κηφισιά και να ανακτήσουμε την εμπιστοσύνη μας εν όψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό στου Ρέντη".Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 15 (12/16 επ., 2 άσοι, 48% υπ. - 19% άριστες), Κράβαρικ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Κιρόγκα 11 (9/18 επ., 47% υπ. - 41% άριστες), Μπίλινγκς 19 (15/25 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας (λ, 40% υπ. - 20% άριστες) / Εφραιμίδης Ν. (λ, 69% υπ. - 54% άριστες), Γκόρτσανιουκ, ΣμαραγδήςΠαναθηναϊκός (Λάιος): Σάκι 4 (3/4 επ., 1 άσος, 20% υπ. - 10% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (16/31 επ.), Ψάρρας, Πετρέας 11 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Πανταλέων 4 (4/6 επ.), Λάππας 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 90% υπ. - 65% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ. - 33% άριστες) / Κόβατς, Ντονάς 2 (2/4 επ.), Κιάλιου, Γκενς 2, Μηνούδης 2 (2/5 επ., 38% υπ. - 38% άριστες)
Στις αναμετρήσεις της 20ής αγωνιστικής στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α1 εθνικής κατηγορίας των Ανδρών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
Ηρακλής-Παναθηναϊκός 3-0 (25-20, 25-22, 29-27)
Εθνικός Αλ.-ΠΑΟΚ 0-3 (18-25, 15-25, 17-25)
Λαμία-ΕΑ Πατρών 3-1 (25-20, 23-25, 25-18, 25-21)
Ολυμπιακός-Επίκουρος 3-1 (25-22, 29-31, 25-15, 25-22)
ΑΟ Κηφισιάς-Πανελλήνιος 3-0 (25-19, 27-25, 36-34)
Απόλλων Καλ.-Αρης 0-3 (20-25, 19-25, 20-25)