Τρένο η Εθνική

Επιτυχημένο ήταν και το δεύτερο τεστ για την εθνική ομάδα μπάσκετ, που επικράτησε της Βοσνίας με 87-62 στο τουρνουά του Ρίμινι.Ο αγώνας:Η Εθνική ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Ξανθόπουλο, Ζήση, Παπανικολάου, Φώτση και Μπουρούση.Τα πρώτα λεπτά του αγώνα θύμισαν το ποδοσφαιρικό φιλικό των δύο ομάδων την Τετάρτη στο Σαράγεβο (0-0). Πολλά λάθη, αστοχία και κακό θέαμα συνέθεταν το σκηνικό. Η Βοσνία πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα και η ελληνική ομάδα χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να πάρει μπρος. Με την ώθηση
που της έδωσε ένα τρίποντο και φάουλ του Φώτση και τον «μπάτμαν» να πετυχαίνει 9 πόντους, η Εθνική «έτρεξε» ένα σερί 13-0 (13-2). Η Βοσνία εκμεταλλευόμενη ένα «νεκρό» τρίλεπτο της Ελλάδας βρήκε ευκαιρία να πλησιάσει στο -5 (14-9), αλλά με τον Μπουρούση να αποτελεί άξιο συμπαραστάτη του Φώτση στην επίθεση η Εθνική έκλεισε το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (21-11).Στη συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε βοήθειες από όλους τους αθλητές και ο Καϊμακόγλου, ύστερα από ένα όμορφο καλάθι του Κώστα Κουφού ξέφυγε με 17 πόντους (18-35).Η Βοσνία πήρε πέντε πόντους από Μπάβτσιτς και Ίκονιτς προσπάθησε να "κατεβάσει" την διαφορά (23-37), όμως οι... Κώστηδες Σλούκας και Κουφός έπειτα από ένα καλάθι του Τελέτοβιτς διαμόρφωσαν το 25-41, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι διεθνείς μας ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και με τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος πήρε την σκυτάλη από τον Αντώνη Φώτση ξέφυγαν με 25 πόντους, έχοντας επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό τους. Ο Ελμεντίν Κικάνοβιτς αποτελούσε τη μοναδική πηγή κινδύνου για την εθνική μας, όμως ήταν απελπιστικά μόνος...Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση. Η εθνική μας δεν έριξε την απόδοση της και με τους Καϊμακόγλου, Μπράμος ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους (44-74), έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η εθνική είχε επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με το επιβλητικό 87-62.Τα δεκάλεπτα: 11-21, 25-41, 44-69, 62-87Βοσνία: Γκόρντιτς 7, Νέσοβιτς 2, Ίκονιτς 4, Μπάβτσιτς 3(1), Κικάνοβιτς 12, Τελέτοβιτς 7(1), Καπελάν 8(2), Ντέντοβιτς 4, Μπαϊράμοβιτς 2, Χόντζιτς 5, Ντόμερκατ 8(2).Ελλάδα: Βασιλειάδης 4, Μπουρούσης 9(1), Ζήσης 2, Ξανθόπουλος 5, Φώτσης 15(2), Παπανικολάου 10(1), Μαυροειδής 2, Κουφός 13, Καϊμακόγλου 11(1), Σλούκας 12(2), Μπράμος 4.