Βράζουν με την διαιτησία στον Παναθηναϊκό

Σπουδαία μάχη έδωσε ο Παναθηναϊκός, στην Βαρκελώνη στο "εναρκτήριο" ματς της νοκ άουτ φάσης της Ευρωλίγκας. Οι Πράσινοι ηττήθηκαν στην παράταση (72-70) αλλά έστειλαν ξεκάθαρο μήνυμα στην Μπαρτσελόνα, ότι δεν θα είναι απλή υπόθεση αυτή η "σειρά" αγώνων. Έστω και αν ο Παναθηναϊκός έχει το μειονέκτημα έδρας. Στο φάιναλ φορ

θα προκριθεί η ομάδα που θα φτάσει στις 3 νίκες. Η Μπαρτσελόνα είναι στο 1-0, αλλά υπάρχει μπροστά πάρα πολύς δρόμος. Ο έξι φορές πρωταθλητής Ευρώπης πάντως έχει πολλά παράπονα απο την διαιτησία. Παράπονα που εξέφρασαν και ο πρόεδρος του Δημήτρης Γιαννακόπουλος, αλλά και ο προπονητής Αργύρης Πεδουλάκης.

«Ως εδώ και μη παρέκει! Κάτι βρωμάει! Προκαλώ τους υπεύθυνους να ελέγξουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς των υπευθύνων διαιτησίας της Euroleague και ιδιαιτέρως του κ. Ρήγα», ανέφερε ο πρόεδρος και ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Παναθηναϊκός στην σύντομη δήλωση του απο την Βαρκελώνη! «Σε κρίσιμες στιγμές τα κριτήρια για μας θεωρούμε ότι δεν ήταν ίδια. Θα δούμε και το βίντεο για να είμαστε δίκαιοι, αλλά πιστεύουμε ότι δεν ήταν ίδια. Κομβικό σημείο για εμάς ήταν η αποβολή του Λάσμε με δύο φάουλ πάνω σε σκριν, ένας παίκτης που έχει βρει με τον Διαμαντίδη ρυθμό, αλλά και τρίτο συνεχόμενο φάουλ στον Τσαρτσαρή. Και θεωρούμε ότι πάνω στον Γκιστ στην τελευταία φάση ήταν αντιαθλητικό φάουλ. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, είδαμε στα μάτια την Μπαρτσελόνα. Πολλοί μπορεί να θεώρησαν ότι επειδή ο Παναθηναϊκός ανασυγκροτείται δεν θα είχε τύχη, αλλά δεν είναι έτσι. Θα μπορούσαμε να είμστε οι νικητές και εμείς μια φορά σε ένα παιχνίδι που πάει στον έξτρα χρόνο. Θα τα πούμε ξανά την Πέμπτη» πρόσθεσε ο Αργύρης Πεδουλάκης πηγαίνοντας και... παρακάτω. Στην επόμενη αναμέτρηση. Στο δεύτερο ματς της σειράς που έρχεται σε λιγότερο απο 48ώρες. "Ξέραμε πως τα παιχνίδια των playoffs είναι έτσι, ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Παίζουμε ξανά σε λιγότερο από 48 ώρες και θεωρώ πως το δεύτερο παιχνίδι θα είναι εξίσου δύσκολο όπως το πρώτο. Επιστρέψαμε δύο φορές στο παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που είχε τον έλεγχο του ρυθμού και αυτό είναι πολύ σημαντικό» είπε την πλευρά του, ο αρχηγός της Μπάρτσα, Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Τι έγινε όμως το βράδυ της Τρίτης στο Παλάου Μπλαουγκράνα; "Πόλεμος" μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με το καλημέρα 14-2 και ουσιαστικά απο εκείνο το σημείο είχαν σταθερά τον έλεγχο, μέχρι το τέλος καθώς δεν επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να "ανοίξει" το γήπεδο και να... τρέξει. Ακόμη και με τη λήξη του ημιχρόνου όταν η Μπάρτσα πέρασε με 34-32 ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο. Και αυτό φάνηκε και στην τρίτη περιόδο, όταν οι Πράσινοι πέρασαν με 51-45. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον καλό τους ρυθμό και έφτασαν στο +7 (56-49) με το τρίποντο του Ούκιτς. Σάδα, Ναβάρο και «Σάρας» όμως, πυροβολώντας από τα 6,75μ. έφεραν πέντε λεπτά πριν το φινάλε το ματς στα ίσια, 60-60. Το χειρότερο όμως ήρθε μερικά δευτερόλεπτα αργότερα με το διαιτητικό τρίο να σφυρίζει δύο συνεχόμενα φάουλ στον Λάσμε και 4'10 πριν το τέλος να τον θέτει εκτός μάχης με πέντε! Το σκορ συνέχισε να μένει κολλημένο και ισόπαλο για σχεδόν τρία λεπτά. Ο Διαμαντίδης έκανε με μία βολή το 60-61 όμως Σάδα και Τόμιτς ξανάδωσαν στην «Μπάρτσα» το προβάδισμα (64-61). Το... κρύο αίμα του αρχηγού του Παναθηναϊκού επανέφερε την ισορροπία (64-64). Οι γηπεδούχοι με 2''05 στη διάθεση τους μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη όμως ο Γκιστ φιλοδώρησε τον Τόμιτς με μεγαλοπρεπή τάπα οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Πόντο, πόντο πήγαινε το παιχνίδι με τον Σάδα να κάνει τη ζημιά στους «πράσινους». Μεγάλο τρίποντο από τον Γκιστ για το 69-70 με τον Ναβάρο όμως να απαντά άμεσα, 72-70. Ο Αμερικανός φόργουορντ του Παναθηναϊκού μπορούσε να φέρει στο τελευταίο λεπτό το ματς στα ίσια αλλά ο Τόμιτς του είπε «στοπ». Ακολούθησε φάουλ στον Σάδα ο οποίος έχασε και τις δύο βολές με την μπάλα να επιστρέφει στην κατοχή του Παναθηναϊκού. Ο Γκιστ δέχθηκε σκληρό φάουλ 3'' πριν το τέλος. Δεν δόθηκε αντιαθλητικό. Ο Αμερικανός έχασε την πρώτη βολή, επέλεξε να χάσει τη δεύτερη για το ριμπάουντ. Ο Τόμιτς όμως πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ και παρότι αστόχησε και στις δύο ο χρόνος που απέμενε ήταν αρκετός μόνο για πολύ μακρινό σουτ του Ούκιτς που δεν βρήκε στόχο...

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64, 72-70

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 13(1), Χουέρτας 8(1), Αμπρίνες, Ναβάρο 14(4), Γιασικεβίτσιους 11(3), Ουάλας, Ίνγκλς 4, Εζόνια, Λόρμπεκ, Τζαβάι 9, Εμπαγιέ, Τόμιτς 13

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Ματσιούλις 6(1), Ούκιτς 9(2 τρ., 7 ασίστ), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 10(3), Γκιστ 14(2), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 5