1-1... απότομη προσγείωση για Παναθηναϊκό

Μετά από ένα ματς-θρίλερ, που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του συγκροτήματος του Ντέιβιντ Μπλατ για δεύτερη φορά στο ΟΑΚΑ, με τους φιλοξενούμενους να φέυγουν με το διπλό της νίκης, ισοφαρίζοντας την σειρά των πλέι οφ της Euroleague σε 1-1. Πλέον, οι πρωταθλητές Ευρώπης θέλουν τουλάχιστον μία νίκη στο Ισραήλ, προκειμένου να ανακτήσουν το προβάδισμα για την πρόκριση στο
Final 4 της Κωνσταντινούπολης.Οι πράσινοι ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός τιμώρησε με τα μακρινά σουτ (3/4 τρίποντα) την άμυνα των ισραηλινών και οδηγούσε στο σκορ (13-9), στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου.Στην συνέχεια, η Μακάμπι, με τους Μπλου και Σχορτσανίτη, έτρεξε ένα σερί 4-0 και έφερε το ματς στα ίσια (13-13, 7'). Η εξέλιξη της πρώτης περιόδου ήταν αμφίρροπη (18-18, 9'), ωστόσο ο Τσαρτσαρής, με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έδωσε εκ νέου έναν... αέρα τεσσάρων πόντων στην ελληνική ομάδα (24-20, 10').Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε δυνατά και την δεύτερη περίοδο. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Καλάθη, Λόγκαν, οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά τους στο +7 (29-22, 12').Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην πιεστική άμυνα της ομάδας του λαού. Ετσι, οι ισραηλινοί, με τους Σχορτσανίτη, Μπλου, Σμιθ και Λάνγκφορντ, έκαναν επιμέρους σκορ 12-5 και ισοφάρισαν (34-34, 16').Στο 18', η ομάδα του Μπλατ πήρε, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, και το προβάδισμα με +3, με εύστοχο τρίποντο του Οχαγιόν και καλάθι του Μπλου στον αιφνιδιασμό (41-38).Το μομέντουμ του πρώτου μέρους άνηκε στους πράσινους, οι οποίοι έσφιξαν την άμυνα τους και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Καϊμακόγλου, έτρεξαν σερί 5-0 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με +2 (43-41, 20').Ο Καϊμακόγλου συνέχισε το προσωπικό του... σόου και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ο φόργουορντ των πρωταθλητών Ευρώπης έφτασε τους 14 συνεχόμενους πόντους, κρατώντας παράλληλα τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (52-50, 25').Στην συνέχεια, οι πράσινοι... κόλλησαν στην πολύ καλή άμυνα της Μακάμπι, έχασαν τον επιθετικό τους προσανατολισμό, γεγονός που δεν άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτο οι φιλοξενούμενοι. Με ηγέτες του Οχαγιόν και Σμιθ, η ομάδα του Μπλατ έκανε σερί 9-0, χτίζοντας μία διαφορά επτά πόντων (61-54, 28').Η απάντηση για την ελληνική ομάδα ήρθε από τον Τσαρτσαρή, ο οποίος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, έστειλε τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με την διαφορά στο -3 (58-61, 30').Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους πράσινους, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Μακάμπι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να τρέξουν ένα σερί 7-0 και με τρίποντο του Σμιθ, να αυξήσουν την διαφορά τους στους 10 (68-58, 32').Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Διαμαντίδης, ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα, μείωσε σε 64-70 (34') και κράτησε ζωντανούς τους γη