10η ήττα για Παναθηναϊκό, 0-3 από τον Φοίνικα

Ο Φοίνικας Σύρου σημείωσε την όγδοη νίκη του στην Α1 ανδρών και μάλιστα εκτός έδρας, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ στο γυμναστήριο Μάκης Λιούγκας στη Γλυφάδα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Σύρου βρίσκεται σε απόσταση βολής από την τριάδα του Εθνικού, του Αρη και του ΠΑΟΚ που προπορεύονται με ένα βαθμό διαφορά.Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός
γνώρισε την 10η ήττα του στο πρωτάθλημα και η διαφορά του από την 10η Νίκη Αιγινίου άνοιξε στους επτά βαθμούς, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της παραμονής στην κατηγορία.Ο Φοίνικας πλήρωσε ακριβά το τίμημα της νίκης, καθώς στο τέλος του δεύτερου σετ τραυματίστηκε στο πόδι ο βραζιλιάνος, Ντορνέλας.Οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν θλάση στη γάμπα και μετά τις εξετάσεις που θα κάνει θα αποφασιστεί εάν θα αποδεσμευτεί ή όχι ο κολομβιανός, Ματσακόν, ο οποίος μπήκε στη θέση του και κάλυψε το κενό.Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το δεύτερο σετ, όταν προηγήθηκε 15-9 και δεν αξιοποίησε τη διαφορά, ενώ στο 23-24, ο Ιωάννου σε κόντρα επίθεση χρεώθηκε με παράβαση φιλέ και ο Φοίνικας πήρε το σετ.Από εκεί και πέρα η ομάδα του Χρήστου Πάτρα έδειξε την ανωτερότητα της και πήρε τη νίκη.Τα σετ: 18-25, 23-25, 16-25.Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 91% υπ. – 52% άριστες), Λιόντας, Ιωάννου 11 (10/28 επ., 1 λασο.), Πρωτοψάλτης 12 (12/23 επ., 87% υπ. – 67% άριστες), Βόγκελ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Στίγγας 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ζήσης –λ (75% υπ. – 50% άριστες) / Λιβαθηνός , Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Μαδούρας.Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (5/8 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουρνέτας, 2 μπλοκ), Θάνος 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 11 (9/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντορνέλας 2 (2/6 επ.), Λάππας 17 (16/25 επ., 1 άσο, 94% υπ. – 39% άριστες), Γκαράς –λ (100% υπ. – 72% άριστες) / Αρβανίτης, Ματσακόν 3, Ιλιτς.