2-0 και... ματς μπολ τίτλου στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός!

23:00 9/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος απέχει ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε 63-52 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών!Την Τετάρτη (12/6) οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού ξανά στο ΣΕΦ, με το Τριφύλλι να έχει στα χέρια
του το πρώτο... ματς μοπλ τίτλου και τον Ολυμπιακό να παίζει για τα καλά με την πλάτη στον τοίχο.Ξανά κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Ούκιτς με 17 πόντους, σημαντική η συμβολή του Κάρι (8π. & 8ριμπ.) με ενεργή συμμετοχή στο "ξέσπασμα" της ομάδας του στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Με "φωνές" για τη διαιτησία ολοκληρώθηκε ο τελικός για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης (12π.) ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους, που σούταραν ξανά με χαμηλό ποσοστό (19% - 5/26) από το τρίποντο.ΑΓΩΝΑΣ: Ο Παναθηναϊκός -ή για να ακριβολογούμε ο Ούκιτς- έκανε ξεκίνημα... παραγγελιά. Με δύο τρίποντα του διεθνούς Κροάτη, το Τριφύλλι βρέθηκε στο +8 (8-0) πριν καλά - καλά κυλήσουν τα πρώτα δύο λεπτά στο χρονόμετρο!Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και δραστική... Στο πιο παραγωγικό τους διάστημα και στα δύο ματς της σειράς, οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-8 μέχρι το τέλος της περιόδου, προηγήθηκαν με 5π. (21-16), κάνοντας ό,τι δεν έκαναν σε κανένα σημείο του πρώτου τελικού: διαβάζοντας σωστά, δηλαδή, την αντίπαλη άμυνα.Με την άμυνα να έχει βγάλει εκτός αγώνα τον Διαμαντίδη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, φτάνοντας στο έως και το +8 (19-27) στα μισά της τρίτης περιόδου. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε το μεγάλο του όπλο, αυτό που τον έχει συνοδεύσει σε όλη τη διάρκεια της περιόδου: την άμυνα, παίρνοντας παράλληλα και... ψυχολογικές 'ντόπες" από δύο "κολλητές"  τάπες του Γκιστ στον Πρίντεζη, αλλά κι ένα εντυπωσιακό άλει ουπ κάρφωμα του Αμερικανού σε συνεργασία του με τον Διαμαντίδη.Το Τριφύλλι εξαργύρωσε την εξαιρετική -σ' αυτό το διάστημα- αμυντική λειτουργία με δικό του επιμέρους σκορ 10-2, μειώνοντας στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου.Ο τελικός συνεχίστηκε στα όρια του ντέρμπι, αλλά σε εντελώς διαφορετικό... μοτίβο, καθώς ανέλαβαν δράση οι επιθέσεις των δύο ομάδων. Είναι ενδεικτικό στα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 12-12 (41-43 ο Ολυμπιακός), τη στιγμή που σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 13-10. Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε, όπως είχε κάνει και στον πρώτο τελικό, αφήνοντας "ανοικτό" σουτ στον Κατσίβελη, ο οποίος ευστόχησε στις δύο από τις τρεις προσπάθειες που πήρε. Το... αντίβαρο του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάικ Μπράμος, που βρήκε διχτάκυ σε ισάριθμες προσπάθειες.Ο Παναθηναϊκός, μάλιστα, με 2/2 βολές του Κάρι προσπέρασε για πρώτη φορά μετά το 12-11 του 3', 45-43 στο 27'! Με τον Αμερικανό να δίνει ρυθμό, ριμπάουντ (4), αλλά και πόντους, το Τριφύλλι διεύρυνε το σερί του στο 11-0 για το 52-43 του 29' (από το 41-43 του 25').Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +8 (53-45) και τους Γκιστ - ...Γιαννακόπουλο να προσφέρουν την πιο θεματική φάση του αγώνα, με τον Αμερικανό να ταπώνει εντυπωσιακά τον Λο και στη συνέχεια να το πανηγυρίζει έξαλλα με τον ιδιοκτήτη της πράσινης ΚΑΕ, που παρακολουθούσε την αναμέτρηση στην άκρη του πάγκου!Οι δύο ομάδες "σπατάλησαν" τρία λεπτά στην 4η περίοδο, μέχρι ο Χάινς να καρφώσει εντυπωσιακά, ρίχνοντας τη διαφορά στους 5π. (53-48) στο 33' -είχε προηγηθεί μία εύστοχη βολή του Λο. Το "πράσινο" +5 έμεινε μέχρι το 36', όταν... όπλισε ο Διαμαντίδης για το +8 σ' ένα κομβικό σημείο του αγώνα.Ο Ολυμπιακός είχε, πλέον, αντίπαλο και το χρονόμετρο. Οι "ερυθρόλευκοι", μάλιστα, διαμαρτυρήθηκαν σε δύο "κολλητές" επιθέσεις τους. Αρχικά σε εύστοχη προσπάθεια του Χάινς, με το καλάθι να μην κατακυρώνεται (οι διαιτητές έκριναν ότι είχαν εκπνεύσει τα 24") και στη συνέχεια με τον Σπανούλη να ζητά φάουλ σε προσπάθειά του για λέι απ.Μ' αυτά και μ΄αυτά "κύλησαν" 120 πολύτιμα για τον Παναθηναϊκό δευτερόλεπτα, με τη διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά στους 10π. (60-50, 38'). Η ομάδα του Πεδουλάκη διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και τον.. χρόνο, φτάνοντας στη νίκη και το 2-0.