2οι στην Ευρώπη Γιαννιώτης και Αραούζου

Ο Σπύρος Γιαννιώτης και η Κέλι Αραούζου ψηφίστηκαν από τις 51 εθνικές ομοσπονδίες - μέλη της LEN 2οι καλύτεροι ευρωπαίοι αθλητές στο αγώνισμα της ανοιχτής θάλασσας!Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος το περασμένο καλοκαίρι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα, συγκέντρωσε το 20% των ψήφων.Η Κέλυ Αραούζου ψηφίστηκε 2η, χάρη στο ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε στη Βαρκελώνη
μαζί με τους Σπύρο Γιαννιώτη και Αντώνη Φωκαΐδη στα 5 χιλιόμετρα του ομαδικού στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης και δύο τέταρτες θέσεις στα 5 και 10 χιλιόμετρα.Καλύτερος αθλητής ψηφίστηκε ο Γερμανός Τόμας Λουρζ (χρυσός στα 25χλμ και το Ομαδικό, αργυρός στα 10χλμ,χάλκινος στα 5χλμ,στη Βαρκελώνη και 1ος στη σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Fina), οποίος είχε ποσοστό 77,1%.Και καλύτερη αθλήτρια, με 62,9% αναδείχθηκε η Ιταλίδα, Μαρτίνα Γκριμάλντι, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων.