3 στα 3 η Μέταλιστ

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Μέταλιστ επιβλήθηκε 2-0 της Ιλίτσεβιτς στο Χάρκοβο κάνοντας το 3 στα 3 για την 3η αγωνιστική του ουκρανικού πρωταθλήματος.Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντέβιτς που πέτυχε και τα δύο γκολ στην επανάληψη,ωστόσο ο Μάρκεβιτς δεν πρέπει να κοιμάται ήσυχος λόγω του τραυματισμού του Γκοριάνοβ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο και οι πρώτες πληροφορίες τον θέλουν να χάνει το πρώτο ματς με τον ΠΑΟΚ.Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι έψαξαν
το γκολ και με καλή κυκλοφορία της μπάλας πήραν τα ηνία του αγώνα, ωστόσο όσο περνούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και να απειλώντας στις αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη ωστόσο η Μέταλιστ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι, και προηγήθηκε γρήγορα με τον Ντέβιτς να κάνει το 1-0 με πανέμορφο γκολ στο 50'. Παρά τις προσπάθειες τον φιλοξενούμενων να ισοφαρίσουν η αντίπαλος του ΠΑΟΚ για τα προκριματικά του Champions League, διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι φτάνοντας μάλιστα σε δεύτερο γκολ στο 80’, με τον Ντέβιτς να κάνει και το 2-0. Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο τέλος, καθώς οι παίκτες του Παβλόβ βγήκαν στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι σπατάλησαν 3 πολύ καλές ευκαιρίες.Μέταλιστ (Μίρον Μάρκεβιτς): Γκοριάνοβ (46' Ντισλιένκοβιτς), Βιγιάγρα, Γκουέγ, Μολέδο, Αζεβέδο, Έντμαρ, Κρασνοπέροβ, Σόσα, Μπλάνκο (46' Κριστάλδο), Ντιέγκο Σόουζα (73' Μάρλος), Ντέβιτς