4-1: Ξέσπασε...

Με δύο γκολ του Τζιμπούρ, ένα του Χολέμπας και ένα αυτογκόλ του Σκλιοπίδη ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο με 4-1 επί του Πανθρακικού, ο Κυβελίδης το γκολ των φιλοξενούμενωνΣοβαρός και αποτελεσματικός εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από Σάλκε, κέρδισε πολύ εύκολα τον Πανθρακικό στο Καραϊσκάκη,
έφτασε τους 12 βαθμούς έχοντας το απόλυτο και απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής, αφήνοντας πίσω του ΠΑΟΚ, Αστέρα και Πανιώνιο. Η ομάδα του Ζαρντίμ "καθάρισε" το ματς πολύ γρήγορα, έχοντας φτάσει στο 3-0 από το μισάωρο, έχοντας για κορυφαίους τους Ιμπαγάσα, Αμπντούν και Χολέμπας. Από τους διακριθέντες δεν θα μπορούσε να απουσιάζει ο Τζιμπούρ, ο οποίος πρόσθεσε δύο ακόμα γκολ στο ενεργητικό του, φτάνοντας συνολικά τα έξι σε τέσσερα ματς. Το συγκρότημα του Παντελίδη, που περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου, είχε την ατυχία να βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού μετά από την ευρωπαϊκή ήττα και δεν κατάφερε να αντιδράσει στην ανωτερότητά του, παραμένοντας στους τρεις βαθμούς.Την μεγάλη διαφορά ποιότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες απέδειξε ο Ολυμπιακός στο α' μέρος, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του κόντρα στον Πανθρακικό. Με τον Ιμπαγάσα κινητήριο μοχλό, οι ερυθρόλευκοι πίεσαν τους ακρίτες, σημείωσαν τρία τέρματα, ενώ δεν απειλήθηκαν καθόλου. Δεν χρειάστηκαν μάλιστα παρά μόνο τέσσερα λεπτά για να προηγηθούν, αφού στην πρώτη τους καλή στιγμή και μετά από κάκιστη αμυντική συμπεριφορά των φιλοξενούμενων ο Τζιμπούρ άνοιξε το σκορ, φτάνοντας τα πέντε γκολ σε τέσσερα ατς.Οι παίκτες του Ζαρντίμ είχαν... κατασκηνώσει έξω από την περιοχή του Κουτσόπουλου σχεδόν σε όλο το 45λεπτο και με υπομονή και επιθέσεις κυρίως από αριστερά με Χολέμπας-Αμπντούν δημιουργούσαν ρήγματα. Από συνεργασία των δύο παικτών ήρθε το δεύτερο γκολ με τον Χολέμπας να κάνει ωραία ενέργεια και να τελειώνει ψύχραιμα τη φάση στο 27'. Δύο λεπτά αργότερα σημειώθηκε το τρίτο τέρμα όταν ο Σκλιοπίδης στάθηκε άτυχος και μετά από παρέμβασή του σε σουτ του Αμπντούν η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.Ανάλογη ήταν και η εικόνα στο β' μέρος με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να "χτυπάει" σχεδόν στο ίδιο λεπτό με το α' ημίχρονο. Σκόρερ ήταν ο Τζιμπούρ, που σκοράρει κατά... βούληση, μετά από σέντρα-ασίστ του Ιμπαγάσα στο 50'. Με το σκορ στο 4-0 ο Ζαρντίμ έκανε νωρίς αλλαγές αντικαθιστώντας τον Φετφατζίδη, που δεν φάνηκε, αλλά και τον Τοροσίδη, που ένιωσε ενοχλήσεις, θέλοντας να δώσει χρόνο σε Φουστέρ και Μήτρογλου. Από την άλλη ο Παντελίδης έβαλε και τρίτο στόπερ, ώστε να συμμαζέψει την άμυνά του.Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε κάπως στο τελευταίο 20λεπτο και ακρίτες έκαναν κάποιες εμφανίσεις στα καρέ του Κάρολ, καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρουν με τον Κυβελίδη, που πέτυχε το γκολ της τιμής. Την ίδια ώρα ο πορτογάλος τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τους Ιμπαγάσα-Μασάντο στον άξονα και τον Μήτρογλου στην κορυφή, με τον Τζιμπούρ στα πλάγια. Ο Μήτρογλου είχε δύο καλές ευκαιρίες να διευρύνει τον δείκτη του σκορ, ωστόσο αποδείχθηκε επιπόλαιος και τις πέταξε στα σκουπίδια.