4-3 η Γιουνάιτεντ, στο +7 και... άντε γειά!

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αν και βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές και να κάνει και την ανατροπή στο 90', επικρατώντας με 4-3 της Νιούκαστλ στο Ολντ Τράφορντ, στην Boxing Day της Premier League (19η αγωνιστική). Μετά από αυτή την νίκη, η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργιουσον ξέφυγε
με επτά βαθμούς από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, που ηττήθηκε εκτός έδρας από την Σάντερλαντ με 0-1.Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Νιούκαστλ, η οποία μόλις στο 4' άνοιξε το σκορ. Μετά από λάθος του Κάρικ και απόκρουση του Ντε Χέα σε σουτ του Μπα, ο Περτς από κοντά έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν στο 25', με τον Εβανς να σκοράρει, μετά από απόκρουση του Κρουλ σε σουτ του Ερνάντεζ, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Νιούκαστλ!Ο Εβανς, με προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1 των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ του Σισέ, την στιγμή της πάσας.Δέκα λεπτά μετά, η Νιούκαστλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1, όταν η εκτέλεση φάουλ του Μαρβό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα. Το πρώτο μέρος τελείωσε με την ομάδα του Πάρντιου να έχει το προβάδισμα με 2-1.Στο 58', η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, με σουτ του Εβρά, αλλά οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν πολύ, αφού 10 λεπτά αργότερα, ο Σισέ, με σουτ μέσα από την περιοχή, έδωσε για τρίτη φορά το προβάδισμα στην Νιούκαστλ, με 3-2.Ούτε οι φιλοξενούμενοι χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα τους, αφού τρία λεπτά μετά, ο Φαν Πέρσι, με πλασέ μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε ξανά για τους Κόκκινους Διάβολους, σε 3-3.Στο 80', ο Ερνάντεζ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην Γιουνάιτεντ, όταν σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι του Κρουλ, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 85', όταν το σουτ του Αμεόμπι σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Χέα!Ο Ερνάντεζ κατάφερε τελικά να λυτρώσει τους γηπεδούχους στο 90', όταν μετά από εξαιρετική πάσα του Κάρικ, ο μεξικανός πλάσαρε τον Κρουλ και διαμόρφωσε το τελικό 4-3 για την Γιουνάιτεντ.Στο -7 η Σίτι, νίκες για Τσέλσι, ΕβερτονΗ Γιουνάιτεντ αύξησε την διαφορά της στους επτά βαθμούς από την δεύτερη Σίτι, η οποία ηττήθηκε με 0-1 στο Στέιντιουφ οφ Λάιτ από την Σάντερλαντ, με τον Ανταμ Τζόνσον να... πληγώνει την παλιά του ομάδα, σκοράροντας στο 53' και χαρίζοντας παράλληλα την νίκη στους γηπεδούχους.Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη της στην Premier League πέτυχε η Τσέλσι, που επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Νόριτς στο Κάροου Ρόουντ, χάρη στο έβδομο φετινό γκολ του Μάτα, στο 38'.Δύο βαθμούς πίσω από τους μπλε του Λονδίνου διατηρήθηκε η Εβερτον, που νίκησε με 2-1 την Γουίγκαν στο Γκούντισον Παρκ. Οι Οσμαν και Γιαγκιέλκα έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, με τον Αρουνά Κονέ να μειώνει για τους φιλοξενούμενους στο τελικό 1-2.Με γκολ του Μπερμπάτοφ, η Φούλαμ προηγήθηκε στο 8' της Σαουθάμπτον στο Λονδίνο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έσωσαν τον βαθμό στο Κρέιβεν Κότατζ, ισοφαρίζοντας στο 85', με το έβδομο φετινό γκολ του Λάμπερτ, με πέναλτι.Ο Τζιμπρίλ Σισέ σκόραρε για τρίτη φορά στην Premier League, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει για την ΚΠΡ, η οποία ηττήθηκε μέσα στο Λόφτους Ρόουντ του Λονδίνου, από την Γουέστ Μπρομ, με 1-2.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:Τετάρτη (26/12)Αρσεναλ - Γουέστ Χαμ (Αναβολή)Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Σ. 1-0 (53' Τζόνσον) Ρέντινγκ - Σουόνσι Σίτι 0-0ΚΠΡ - Γουέστ Μπρομ 1-2 (68' Σισέ - 29' Μπραντ, 49' αυτ. Γκριν)Νόριτς Σίτι - Τσέλσι 0-1 (38' Μάτα)Μάντσεστερ Γ. - Νιούκαστλ 4-3 (25' Εβανς, 58' Εβρά, 71' Φαν Πέρσι, 90' Ερνάντεζ - 4' Περτς, 29' αυτ. Εβανς, 68' Σισέ)Φούλαμ - Σαουθάμπτον 1-1 (8' Μπερμπάτοφ - 85' πέν. Λάμπερτ)Εβερτον - Γουίγκαν 2-1 (52' Οσμαν, 77' Γιαγκιέλκα - 82' Κονέ)19:30 Αστον Βίλα - Τότεναμ  21:45 Στόουκ Σίτι - Λίβερπουλ