4Χ4 με 30άρα για την Μακάμπι

Το 4Χ4 στην φετινή Euroleague έκανε την Πέμπτη (1/11) η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε εύκολα με 93-62 την Πρόκομ στο Ισραήλ.Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους, οι πολωνοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα τη Μακάμπι, η οποία έφτασε χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα.Η Μακάμπι κατάφερε να ανοίξει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης την ψαλίδα απέναντι στην Πρόκομ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο
με 27-13. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν... πυροβολούσε από τη γραμμή των 6,75μ., με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +20 (50-30).Στην επανάληψη, η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους παίκτες του Μπλατ στο 72-47. Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, η Μακάμπι έφτασε πολύ εύκολα στην τέταρτη νίκη της στην Euroleague, με το τελικό 93-62.Από τους νικητές, ο Χίκμαν σημείωσε 14 πόντους, ενώ οι Ντέιβιντ Λόγκαν και Γκιόργκι Σερμαντίνι πρόσθεσαν άλλους 13 και 11 αντίστοιχα. Για την Πρόκομ, ο Μπλέισινγκεϊμ πέτυχε 14 και ο Σζότκα 12.Τα δεκάλεπτα: 27-13, 50-30, 72-47, 93-62.