5oς όμιλος: Ολλανδία &Σουηδία τελικά

Χέρι - χέρι θα πάνε στα τελικά του Euro 2012 Ολλανδία και Σουηδία. Οι οράνιε ως πρώτοι του ομίλου και οι βίκινγκ ως 2οι καλύτεροι των ομίλων.

Αυτό διαμορφώθηκε έπειτα από ένα εκπληκτικό παιχνίδι (...των ανατροπών) στη Στοκχόλμη, το οποίο βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 50ο λεπτό.

Τελικά με δύο γκολ σε δύο λεπτά (στο 52' και στο 53'), πήραν τη νίκη - πρόκριση και έστειλαν

στα μπαράζ την... Πορτογαλία, η οποία ηττήθηκε από την Δανία για τον 8ο όμιλο.

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου, Ουγγαρία και Φινλανδία αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, ενώ η Μολδαβία νίκησε 4-0 το Σάν Μαρίνο, το οποίο τελείωσε τον όμιλο χωρίς βαθμό, χωρίς γκολ και με παθητικό... 53!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σουηδία - Ολλανδία 3-2 (14' Κάλστρομ, 52' πεν. Λάρσον, 53' Τόιβονεν - 23' Χούντερααλ, 50' Κάουτ)
Ουγγαρία - Φινλανδία 0-0
Μολδαβία - Σαν Μαρίνο 4-0 (30' Ζμέου, 62' αυτ. Ματσιότι, 66' Σουβόροφ, 87' Αντρονιτς)