Break στο break και προβάδισμα τίτλου ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι, ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον έχει δύο ματς-μπολ για να αναδειχθεί πρωταθλητής Ελλάδας 2012-13Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Βραχάτι, εκεί που η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη κυριάρχησε και έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ. Οι
ερυθρόλευκοι επέστρεψαν δυναμικά μετά το... 0-1 του Παμβοχαϊκού στο Ρέντη και με δύο διαδοχικές νίκες έγιναν εκ νέου το φαβορί της σειράς.Το παιχνίδι στο κατάμεστο γήπεδο του Βραχατίου διεξήχθη σε εξαιρετικό κλίμα με τους φίλους των γηπεδούχων να χειροκροτούν αμφότερες τις ομάδες, παραδίδοντας μαθήματα εξέδρας  και πολιτισμού.Οι γηπεδούχοι, που είχαν υπερασπιστεί με νίκες την έδρας τους στις προηγούμενες ερυθρόλευκες επισκέψεις, δεν είχαν τους εύκολους πόντους του τραυματία Ζόραν Γιοβάνοβιτς (σ.σ. έχει ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και υποβάλλεται σε θεραπεία για να προλάβει τον 4ο τελικό) και αντιμετώπισαν πρόβλημα στην επίθεση.Αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να "καθαρίζει" και να τελειώνει τις φάσεις, με τους Χριστοφιδέλη και Κοκκινάκη να πραγματοποιούν επίσης μεγάλη εμφάνιση και αποτελούν μία τριπλέτα, που "τελείωσε" το συγκρότημα του Νίκου Ζαλμά.Ο Ολυμπιακός έδειξε από το πρώτο σετ πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση, καθαρίζοντας σε 27 λεπτά, ενώ ανάλογος ήταν ο χρόνος, που χρειάστηκε για να επικρατήσει και στο δεύτερο (28 λεπτά).Με το 2-0 υπέρ του και την ψυχολογία στα ύψη, ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του και στο τρίτο σετ, το οποίο κέρδισε πιο εύκολα από τα δύο προηγούμενα και σε λιγότερο χρόνο (24 λεπτά).Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το απόγευμα του Σαββάτου (20/4) στο ίδιο γήπεδο, με τον Παμβοχαϊκό να έχει την τελευταία ευκαιρία για να στείλει τη σειρά σε πέμπτο αγώνα, ώστε να διεκδικήσει ό,τι του αναλογεί στον Πειραιά.Τα σετ: 19-25, 20-25, 17-25