Ch.L.: Μίλαν για τους 8, τον πρώτο λόγο η Σάλκε (vid.)

Η Μίλαν απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στους 8 του Champions League, αφού μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε με 2-0 της Μπαρτσελόνα στο Τζιουζέπε Μεάτσα. Προβάδισμα και για την Σάλκε, μετά το ισόπαλο 1-1 με την Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη.Μίλαν - Μπαρτσελόνα 2-0Μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου
στο Τζιουζέπε Μεάτσα.Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η υπεροχή τους ήταν φλύαρη, αφού δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.Από την άλλη πλευρά, οι ροσονέρι είχαν αρκεστεί σε παθητικό ρόλο, ωστόσο ήταν πιο επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, με κινητήριο μοχλό τον Ελ Σαραουί.Η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην Μίλαν, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι στο 16', ο Μπόατενγκ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βαλντές.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους ιταλούς, αφού στο 57' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από δυνατό σουτ του Μοντολίβο, η μπάλα κόντραρε στον Ζαπάτα, στρώθηκε στον Μπόατενγκ, ο οποίος με ωραίο αριστερό σουτ νίκησε τον Βαλντές και έκανε το 1-0 για την Μίλαν.Με την ψυχολογία στο ζενίθ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως ανασταλτικά, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση στην εστία του Αμπιάτι.Οι ισπανοί απείλησαν στο 76', με το μακρινό σουτ του Ινιέστα να περνάει ελάχιστα άουτ, αλλά πέντε λεπτά αργότερα η Μίλαν... ξαναχτύπησε και διπλασίασε το προβάδισμα της.Στο 81', μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό των Νιάνγκ-Ελ Σαραουί-Μουντάρι, ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα τον Βαλντές και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 για τους ροσονέρι!Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Ρόουρα, το συγκρότημα του Αλέγκρι κράτησε το υπέρ του 2-0 μέχρι το τέλος και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση, ενόψει του επαναληπτικού του Καμπ Νου.Γαλατασαράι - Σάλκε 1-1Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση στο Αλί Σαμί Γεν και μόλις στο 12' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από λάθος του Νοϊστάντερ, ο Ινάν βρήκε τον Μπουράκ Γιλμάζ, ο οποίος ξεπέρασε εντυπωσιακά τον Χέβεντες, πλάσαρε τον Χίλντεμπραντ και έκανε το 1-0 για την Γαλατά.Η ομάδα του Τερίμ συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και στο 18... άγγιξε το 2-0, όταν ο Χίλντεμπραντ έδιωξε το πλασέ του Ντρογκμπά και στην επαναφορά, ο Αλτιντοπ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Σάλκε!Παρά την υπεροχή των τούρκων, η γερμανική ομάδα βρήκε τον τρόπο στο 45' να ισοφαρίσει και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ ισόπαλο στο 1-1. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Φαρφάν βρήκε μέσα στην περιοχή τον Τζόουνς, ο οποίος πλάσαρε τον Μουσλέρα και έφερε το ματς στα ίσια.Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στην δημιουργία ευκαιριών. Στο 75', το σουτ του Χούντελααρ στην κίνηση ήταν άστοχο για την Σάλκε, ενώ δύο λεπτά μετά ασττόχηχε και ο Μπουράκ Γιλμάζ για την Γαλατά.Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 80' το σουτ του Ντράξλερ ήταν άστοχο. Ετσι, το 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες έμεινε μέχρι το τέλος, με την Σάλκε να έχει το πάνω χέρι, ενόψει του επαναληπτικού του Βέλτινς Αρίνα.