Confederations Cup: Πρώτη η Βραζιλία, 4-2 την Ιταλία

Μετά από ένα πολύ ωραίο δεύτερο μέρος, η Βραζιλία επικράτησε με 4-2 της Ιταλίας στην Αρένα Φόντε Νόβα και τερμάτισε πρώτη στον Α' όμιλο του Confederations Cup. Αποχαιρέτησε με νίκη την διοργάνωση το Μεξικό, 2-1 την Ιαπωνία.Βραζιλία και Ιταλία είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση τους στην ημιτελική φάση του Confederations Cup, αλλά οι διοργανωτές ήταν αυτοί που προκρίθηκαν ως πρώτοι από τον Α' όμιλο, επικρατώντας των ιταλών με 3-2.Μέτριο ήταν το θέαμα που
παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, η ομάδα του Σκολάρι ήταν αυτή που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με προβάδισμα 1-0.Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρσέλο, ο Μπουφόν απέκρουσε την κεφαλιά του Φρεντ, αλλά στην επαναφορά ο Ντάντε πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ για την σελεσάο.Οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος, αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο. Στο 51', η ομάδα του Πραντέλι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, όταν ο Μπαλοτέλι βρήκε τον Τζιακερίνι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, νίκησε τον Σέζαρ και έκανε το 1-1.Η Βραζιλία βρήκε γρήγορα τα πατήματα της και απάντησε άμεσα στο γκολ των ιταλών. Μετά από τέσσερα λεπτά (55'), ο Νεϊμάρ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Μπουφόν και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους βραζιλιάνους, με 2-1.Στην συνέχεια, οι διοργανωτές είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, τον έλεγχο του ρυθμού, φτάνοντας και σε τρίτο τέρμα. Στο 66', μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Φρεντ έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στην Βραζιλία (3-1).Παρά το σοκ του 1-3, η Σκουάντρα Ατζούρα δεν τα παράτησε και βρήκε τον τρόπο να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς. Στο 71', μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Βραζιλίας, ο Ακουιλάνι έστρωσε στον Κιελίνι, ο οποίος πλάσαρε τον Σέζαρ και μείωσε σε 2-3!Η Ιταλία προσπάθησε στην συνέχεια να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 89' ο Φρεντ "κλείδωσε" το τρίποντο για την Βραζιλία. Μετά από απόκρουση του Μπουφόν σε σουτ του Μαρσέλο, ο Φρεντ στην επαναφορά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 4-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.Ιταλία: Μπουφόν, Αμπάτε (30' Μάτζιο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο (26' Τζιακερίνι), Ακουιλάνι, Μαρκίζιο, Καντρέβα, Ντιαμάντι (72' Ελ Σαραουί), Μπαλοτέλι.Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Αλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ (34' Ντάντε), Μαρσέλο, Λουίζ Γκουστάβο, Ερνάνες, Οσκάρ, Χουλκ (76' Φερνάντο), Νεϊμάρ (69' Μπερνάρντ), Φρεντ.Αποχαιρέτησε με νίκη το ΜεξικόΜε νίκη αποχαιρέτησε το Confederations Cup το Μεξικό, που επικράτησε με 2-1 της Ιαπωνίας στο Εστάντιο Μινεϊράο. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ερνάντες.Ο Τσιτσαρίτο σκόραρε στο 54' και στο 66', δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο Μεξικό, ενώ μείωσε απλά ο Οκαζάκι στο 86' για τους ασιάτες που φεύγουν από την Βραζιλία χωρίς βαθμό. Οι ιάπωνες διαμαρτυρήθηκαν για ένα γκολ του Οκαζάκι με τακουνάκι που ακυρώθηκε για οφσάιντ στο 9', ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι μεξικανοί είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Γκουαρδάδο.Ιαπωνία: Καουασίμα, Χιρόκι Σακάι (59' Ουτσίντα), Κουριχάρα, Κόνο, Ναγκατόμο (77' Νακαμούρα), Χοσογκάι, Εντο, Χόντα, Οκαζάκι, Καγκάουα, Μαέντα (65' Γιοσίντα).Μεξικό: Οτσόα, Μιέρ, Ντιέγκο Ρέγιες, Εκτορ Μορένο, Τόρες Νίλο, Τορτάδο, Σαβάλα, Ζιοβάνι ντος Σάντος (78' Μπαρέρα), Γκουαρδάδο (71' Σαλσίδο), Ραούλ Χιμένες (90' Ακουινο), Χαβιέρ Ερνάντες.