Coppa Italia: Προβάδισμα για Λάτσιο, 1-1 με Γιουβέντους

Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα, Μαρκέτι, η Λάτσιο απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia, αφού έφυγε από την έδρα της Γιουβέντους με το ισόπαλο 1-1. Ο Πελούζο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Κόντε, ο Μάουρι απάντησε για το συγκρότημα του Πέτκοβιτς. Στις 29/1 ο επαναληπτικός της Ρώμης.Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στην καλά οργανωμένη και πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων.Οσο περνούσε η ώρα, οι λατσιάλι
ισορροπούσαν την αναμέτρηση και ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Στο 37', οι ρωμαίοι... άγγιξαν το γκολ, όταν μετά από λάθος του Μαρόνε, ο Μπαρτσάλι πρόλαβε τον Μάουρι, πριν αυτός σκοράρει σε κενό τέρμα.Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαρκέτι μπλόκαρε σχετικά εύκολα το μακρινό σουτ του Τζιακερίνι και έτσι, Γιουβέντους και Λάτσιο πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, χωρίς να υπάρχει σκορ.Οι μπιανκονέρι ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 55' έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Μαρόνε βρήκε τον Μάτρι, αλλά ο Μαρκέτι έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του επιθετικού της Γιούβε.Η ομάδα του Κόντε συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 63' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Τζιακερίνι, ο Πελούζο, με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Λάτσιο, νίκησε τον Μαρκέτι και έκανε το 1-0 για την Γιουβέντους.Στο 66', ο Μάτρι δεν κατάφερε, με σουτ μέσα από την περιοχή, να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 72' και ο Βιντάλ δεν μπόρεσε, σε δύο περιτπώσεις, να διπλασιάσει το προβάδισμα της Μεγάλης Κυρίας.Αρχικά, ο χιλιανός μέσος σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι σε τετ α τετ με τον Μαρκέτι, μετά από πάσα του Μάτρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης και μετά από σέντρα του Μπαρτσάλι από δεξιά, έκανε την κοντινή προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ!Ο μονόλογος της Γιούβε στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε και στο 80' οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν μετά από ωραία πάσα του Βούτσινιτς, ο Βιντάλ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μαρκέτι απέκρουσε εντυπωσιακά.Στην συνέχεια, οι ρωμαίοι βγήκαν μπροστά, για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και τα κατάφεραν στο 86'! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καντρέβα, ο Μάουρι, με κοντινή προβολή, νίκησε τον Στοράρι και ισοφάρισε για την Λάτσιο.Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων στην συνέχεια, η Λάτσιο κράτησε το ισόπαλο 1-1 μέχρι το τέλος και έφυγε από το Juventus Stadium με το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia.