Coppa Italia: Στους 8 η Κατάνια, 4-3 στα πέναλτι την Πάρμα

Στους 8 του Coppa Italia προκρίθηκε η Κατάνια, που επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3 της Πάρμα στο Ενιο Ταρντίνι. 1-1 Ο Σωτήρης Νίνης ξεκίνησε βασικός για τους γηπεδούχους και αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα.Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μόλις στο 12' άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του Παμπόν. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού επτά λεπτά μετά ο Λόντι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έφερε το ματς στα ίσια.Παρά τα γρήγορα γκολ,
το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το 90', με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Το 1-1 έμεινε και μετά το έξτρα 30λεπτο, με την πρόκριση να κρίνεται στην διαδικασία των πέναλτι.Εκει, οι σικελοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, επικράτησαν με 4-3 και πήραν την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Coppa Italia.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των 16:Τρίτη (11/12)Ρόμα - Αταλάντα 3-0 (21' Πιάνιτς, 31' Οσβάλντο, 51' Ντέστρο)Τετάρτη (12/12)Πάρμα - Κατάνια 1-1, 3-4 πέν. (12' Παμπόν - 19' πέν. Λόντι)22:00 Γιουβέντους - ΚάλιαριΠέμπτη (13/12)22:00 Μίλαν - ΡετζίναΤρίτη (18/12)22:00 Ιντερ - ΒερόναΤετάρτη (19/12)16:00 Λάτσιο - Σιένα18:30 Ουντινέζε - Φιορεντίνα22:00 Νάπολι - Μπολόνια