Eμειναν στο 2-2 Νάπολι και Μίλαν

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 30', η Μίλαν, με πρωταγωνιστή τον Ελ Σαραουί, ισοφάρισε σε 2-2 την Νάπολι στον Σαν Πάολο και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A. Οι παρτενοπέι έπιασαν την Ιντερ στην δεύτερη θέση του πίνακα, αλλά έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν την απόσταση από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ντέρμπι για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 4'
άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του Ινλέρ. Στην συνέχεια, η Νάπολι ήταν καλύτερη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 30' έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με σκόρερ τον Ινσίνια.Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση και να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς και τα κατάφεραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45', ο Ελ Σαραουί σκόραρε και μείωσε για τους ροσονέρι σε 1-2.Η Μίλαν ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος και είχε τον έλεγχο του ρυθμού μέχρι το 60', χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Μετά το 60', ανέλαβε τα ηνία η Νάπολι, η οποία έφτασε πολύ κοντά σε τρίτο γκολ, αλλά οι Καβάνι και Χάμσικ δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.Αφού οι παρτενοπέι δεν μπόρεσαν να... κλειδώσουν την νίκη, οι ροσονέρι στο 82' κατάφεραν να σκοράρουν και να φέρουν το ματς στα ίσια. Μετά από εξαιρετιική πάσα του Ρομπίνιο στην πλάτη της άμυνας, ο Ελ Σαραουί, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα, έκανε το 2-2 για την ομάδα του Αλέγκρι.Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με τις Νάπολι και Μίλαν να μένουν στο ισόπαλο 2-2 στο Σαν Πάολο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:Σάββατο (17/11)Γιουβέντους - Λάτσιο 0-0Νάπολι - Μίλαν 2-2 (4' Ινλέρ, 30' Ινσίνιε - 45', 82' Ελ Σαραουί)Κυριακή (18/11)16:00 Σιένα - Πεσκάρα  16:00 Φιορεντίνα - Αταλάντα  16:00 Κατάνια - Κιέβο Βερόνα  16:00 Μπολόνια - Παλέρμο  16:00 Ουντινέζε - Πάρμα  16:00 Ιντερ - Κάλιαρι  21:45 Σαμπντόρια - Τζένοα Δευτέρα (19/11)21:45 Ρόμα - Τορίνο