Eurocup: Τρίτη ήττα για Πανιώνιο, 72-92 από την Ούνικς

Την τρίτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Eurocup γνώρισε την Τετάρτη (21/11) ο Πανιώνιος, που έχασε με το βαρύ 72-92 από την Ούνικς Καζάν στη Νέα Σμύρνη. Πρώτος σκόρερ για τους κυανέρυθρους ο Παππάς, με 24 πόντους, τον ακολούθησαν οι Γιάνκοβιτς (12 π.) και Μίλμπουρν (12 π.). Για τους ρώσους, πρωταγωνιστής ήταν ο Εϊντσον, με 22 πόντους,
ενώ οι Καϊμακόγλου και Βουγιούκας πρόσθεσαν από 17 και 13 αντίστοιχα.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, (7-7, 3'), ωστόσο σ την συνέχεια η Ουνίκς πήρε μία μικρή διαφορά (12-7) με τους Λαϊντέι και Εϊντσον.Ο Πανιώνιος, με κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών τον Παππά, μείωσε σε 14-17 (7'), με τον έλληνα γκαρντ να έχει 10 από τους 14 πόντους της ομάδας. Οι κυανέρυθροι πλησίασαν στον πόντο (20-21) μισό λεπτό πριν το τέλος του δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Καϊμακόγλου στην λήξη, η Ουνίκς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (26-20).Το σερί της Ουνίκς συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε στο 7-0, με τον Εϊντσον (28-20). Με συνεχόμενα καλάθια του Τσάτμαν, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-22) στο 12'.Οι κυανέρυθροι, με την είσοδο του Γκιμπς, προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ (26-34), αλλά η ρωσική ομάδα ανέβασε και άλλο τη διαφορά στο 15' (39-26) με τον Σαμοϊλένκο.Η απάντηση της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση, αφού με 6-0 σερί από τέσσερις πόντους του Γιάνκοβιτς, μείωσε σε 32-39 στο 17'. Ωστόσο, το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Μπατής έδωσε την ευκαιρία στην Ουνικς να ξεφύγει ξανά με 43-32.Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι κυανέρυθροι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, με πρωταγωνιστή τον Μίλμπουρν, και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -6 (49-43).Στην τρίτη περίοδο η Ουνικς, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Εϊντσον, ανέβασε τη διαφορά στους 12 (55-43) και στην συνέχεια στους 14, με τον Βουγιούκα (63-45) στο 24', τρέχοντας σερί 14-2!Η ρωσική ομάδα κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα (71-51 στο 28') μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου (71-57) όπου ο Πανιώνιος μείωσε με συνεχόμενα καλάθια του Παππά.Το σερί των κυανέρυθρων έφτασε στο 11-0 με καλάθι του Μπόγρη και τρίποντο του Παππά, ροκανίζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά (62-71, 31'). Ωστόσο, τρία τρίποντα του Καϊμακόγλου έδωσαν ξανά... αέρα 17 πόντων στην Ουνικς (85-68, 35'), απαντώντας με δικό της 14-6 και τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.Ο Πανιώνιο δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα λεπτά που απέμεναν, με την Ούνικς να επικρατεί με το τελικό 92-72.Τα δεκάλεπτα: 20-26, 23-23, 14-22, 15-21.Πανιώνιος: Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου, Γκιμπς 6, Μίλμπουρν 12, Αθανασούλας 2, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 12, Παππάς 24 (3), Ντραγκίτσεβιτς 2, Μπούκερ 2.Ούνικς Καζάν: Λαϊντέι 11 (1), Ζαμάνσκι 2, Σαμοϊλένκο 6, Βερεμένκο 8, Εϊντσον 22 (3), Βουγιούκας 13, Καϊμακόγλου 17 (4), Τσάτμαν 13 (1), Μπάνιτς.