LIVE Ολυμπιακός - Φοίνικας

Ενημερωθείτε LIVE από το sport.gr για την εξέλιξη του τελικού του Final 4 Κυπέλλου βόλεϊ Ανδρών, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Φοίνικα (16:00GR).►Με πόντο του Ιορντάνοφ, ο Ολυμπιακός παίρνει και το τρίτο σετ με 25-22 και κατακτάει το Κύπελλο Ελλάδας
με 3-0►Με επίθεση του Κοκκινάκη και μπλοκ του Φιλίποφ, ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με τρεις (24-21) και έχει τρεις ευκαιρίες για να πάρει το σετ και το Κύπελλο►Με επίθεση του Ντορνέλα, ο Φοίνικας μειώνει στον πόντο (21-22)►Μετά από λάθος επίθεση του Ντορνέλα και πόντο του Ιορντάνοφ, ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με δύο (21-19)►Με άσο του Ιορντάνοφ και μπλοκ του Χριστοφιδέλη, ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει 18-18►Με μονό μπλοκ του Φιλίποφ, ο Ολυμπιακός μειώνει στους δύο (16-18)►Με +4 πηγαίνει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας (16-12)►Επίθεση του Σουλτανόπουλου, κρατάει το +3 ο Φοίνικας (13-10)►Λάθος σερβίς του Κοκκινάκη, 10-7 μπροστά ο Φοίνικας► Εστω και δύσκολα ο Φοίνικας κρατάει το προβάδισμα και πάει με προβάδισμα 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ► Λάθος του Χριστοφιδέλη, 4-6 η ομάδα της Σύρου► 2-3 ξανά μπροστά ο Φοίνικας► 2-1 ο Ολυμπιακός, με τον Γιορντάνοφ να συνεχίζει τη μεγάλη του εμφάνιση (19 στις 27 προσπάθειες)► Ξεκίνησε το τρίτο σετ. Πρώτος πόντος για τον Φοίνικα► 25-21, ο Ολυμπιακός παίρνει και το δεύτερο σετ. 2-0 και προβάδισμα για τον τίτλο► 24-21 ζωντανός ο Φοίνικας► 24-20 σετ μπολ για τον Ολυμπιακό► 23-20. Προβάδισμα ο Ολυμπιακός. Νέο τάιμ άουτ για να... σώσει την παρτίδα ο Ανδρεόπουλος► 22-20 ο Ολυμπιακός. Τάιμ άουτ ο Ανδρεόπουλος► 19-18. Αναμένεται συναρπαστικό φινάλε και στο 2ο σετ► Πολύ καλό παιχνίδι από τον Γιορντάνοφ, 18-16 ο Ολυμπιακός► 17-16. Νέο προβάδισμα Ολυμπιακού► 15-16 μπροστά ο Φοίνικας. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο 2ο σετ► 14-15 με Σμαραγδή ο Ολυμπιακός δεν αφήνει τον Φοίνικα να ξεφύγει► Εκπληκτική φάση, ο Φοίνικας μπροστά με 12-13► Το προβάδισμα αλλάζει ξανά χέρια. 12-11 μπροστά ο Ολυμπιακός► 11-11► 10-11 ο Γιορντάνοφ► 9-11 ο Φοίνικας► Νέο προβάδισμα Φοίνικα. 8-9► Μπροστά με 8-7 ο Ολυμπιακός στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ► Ανεπίθεση Ολυμπιακού, που προσπερνά με 7-6► Χαμένο σερβίς του Σμαραγδή 4-6► 2-4 με τον Σουλτανόπουλο► Με 3-0 ο Φοίνικας προσπερνάει με 1-3► Ξεκίνησε το 2ο σετ, πρώτος πόντος για τον Ολυμπιακό. 1-0► Στην τρίτη ευκαιρία ο Ολυμπακός παίρνει το πρώτο σετ. 1-0 με 28-26► 26-26. Δεύτερο χαμένο σετ μπολ του Ολυμπιακού► 25-25► 25-24 προσπερνάει ο Ολυμπιακός με σερί 4-0. Τάιμ άουτ καλεί ο Ανδρεόπουλος► 24-24 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός!► 23-24 ► Σετ μπολ για τον Φοίνικα (21-24)► 21-23. Στην κόψη του ξυραφιού το πρώτο σετ► 20-22► Προσπαθεί ο Ολυμπιακός, αλλά ο Φοίνικας διατηρεί το προβάδισμά του (17-21)► Μειώνει σε 14-18 ο Ολυμπιακός► Πιο επιθετικά σερβίς ζήτησε ο Καζάζης για να δυσκολέψει τη σχεδόν άριστη υποδοχή του Φοίνικα► Ο Φοίνικας προηγείται για πρώτη φορά με έξι (12-18) και ο Καζάζης αναγκάζεται να καλέσει νέο τάιμ άουτ► 11-16 μπροστά ο Φοίνικας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ► Πολύ καλή η υποδοχή του Φοίνικα 11-15► 9-13. Ο Φοίνικας κρατάει το προβάδισμά του.► 7-11 καλεί τάιμ άουτ ο Καζάζης► Ο Ολυμπιακός προσπαθεί, αλλά ο Φοίνικας αντέχει. 7-10► 6-8. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Φοίνικα να έχει το προβάδισμα► 6-7 Μεγάλο πάθος από τους παίκτες και των δύο ομάδων► 4-5 πρώτο προβάδισμα για τον Φοίνικα με σερί 3-0► Ο Φοίνικας ισοφαρίζει σε 4-4► 4-2 ο Ολυμπιακός. ►Ο πρώτος πόντος του τελικού για τον Ολυμπιακό. 1-0Εγινε και η παρουσίαση των ομάδων. Ξεκινάει ο τελικός!15:55GR Ολα έτοιμα για την έναρξη του τελικού, οι παίκτες παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους. Ο Δημήτρης Καζάζης στον πάγκο του Ολυμπιακού και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος σε αυτόν του Φοίνικα, διεκδικούν τον πρώτο τους τίτλο. Αναμέτρηση δύο πρώην... πασαδόρων!Οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν χωρίς απρόοπτα την προθέρμανσή τους. Κανένα πρόβλημα για τους δύο διεκδικητές του τίτλου, που είναι πανέτοιμοι για τη μάχη!To κλειστό του Ρεθύμνου είναι κατάμεστο και το κλίμα ευτυχώς γιορτινό. Ολα κυλούν ομαλά, λίγη ώρα πριν από το πρώτο τζάμπολ.PregameΟλυμπιακός και Φοίνικας Σύρου διεκδικούν το απόγευμα της Κυριακής (24/3, 16:00GR) το Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ, στον τελικό του Final 4 που διεξάγεται στο Ρέθυμνο.Ο πιο... έμπειρος Ολυμπιακός διεκδικεί το 14ο Κύπελλο της ιστορίας του, δείχνοντας μάλιστα στον ημιτελικό με τον Παμβοχαϊκό πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.Από τη μεριά του ο Φοίνικας έδειξε απέναντι στον Ηρακλή πως δεν πήγε για τουρισμό στο Ρέθυμνο και σίγουρα οι συριανοί θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους.Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Καραμπέτσος και Γεωργουλέας. Για τον πρώτο θα είναι και ο τελευταίος τελικός Κυπέλλου αφού ολοκληρώνεται η καριέρα του.