LIVE: Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα

16:51 2/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παρακολουθήστε live από το sport.gr το clasico Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα, που διεξάγεται στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" για την 26η αγωνιστική της Primera DivisionΛίγες μέρες μετά τον θρίαμβο της Ρεάλ στο "Καμπ Νου", όπου κέρδισε με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey, τα δύο μεγαθήρια του ισπανικού ποδοσφαίρου διασταυρώνουν τα ξίφη τους αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στο
+16 και είναι αγκαλιά με τον τίτλο, αλλά είναι "πληγωμένη" και θα προσπαθήσει να πάρει το... αίμα της πίσω με μία νίκη μέσα στο "σπίτι" της μεγάλης αντιπάλου της.Τόσο ο Ζοσέ Μουρίνιο, όσο και ο Ζόρντι Ρόουρα έχουν προχωρήσει σε αλλαγές, έχοντας το μυαλό τους και στις ρεβάνς για το Champions League με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μίλαν.Εκτός 11άδας έμεινε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, κανονικά στο αρχικό σχήμα της Μπαρτσελόνα ο Λιονέλ Μέσι.Οι 11άδες:Ρεάλ Μαδρίτης: Ντιέγο Λόπεθ, Πέπε, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Κοεντράο, Εσιέν, Μόντριτς, Κακά, Καγιεχόν, Μοράτα, ΜπενζεμάΜπαρτσελόνα: Βαλντές, Μασεράνο, Πικέ, Ζορντί Αλμπα, Ντάνι Αλβες, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Τιάγκο, Βίγια, Πέδρο, ΜέσιΣτον πάγκο για τη Ρεάλ οι: Αντάν, Καρβάλιο, Αρμπελόα, Κεντίρα, Ρονάλντο, Εζίλ, Ιγκουαΐν.Στον πάγκο για την Μπαρτσελόνα οι: Πίντο, Φάμπρεγας, Πουγιόλ, Αλέξις Σάντσες, Αντριάνο, Σονγκ, Τέγιο.1' Ξεκίνησε το ματς5' Χωρίς φάσεις το πρώτο πεντάλεπτο6' Γκολ για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Μοράτα από αριστερά κάνει τη σέντρα, οι αμυντικοί δεν μπορούν να διώξουν και ο Μπενζεμά σε κενή εστία δεν έχει πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. 1-0 η Ρεάλ10' Συμπληρώθηκε το 10λεπτο. Προσπαθεί να αντιδράσει η Μπαρτσελόνα, αλλά η Ρεάλ δεν της επιτρέπει να απειλήσει 15' Ιδια η εικόνα του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να έχει την κατοχή, αλλά να μην κάνει ευκαιρίες18΄ Πρώτη ευκαιρία και γκολ για τους μπλαουγκράνα. Ο Μέσι από δεξιά αποφεύγει τον Ράμος και με συρτό πλασέ νικάει τον Λόπεθ για να κάνει το 1-1. Αυτή ήταν ουσιαστικά η πρώτη επιθετική προσπάθεια του αργεντίνουΟ αργεντινός γράφει ιστορία, καθώς πιάνει τον Αλφρέντο Ντι Στέφανο στην πρώτη θέση των σκόρερ σε "clasico". Αμφότεροι έχουν σημειώσει από 18 γκολ.25' Συμπληρώθηκαν 25 λεπτά αγώνα. Η Ρεάλ άρχισε να παίρνει εκ νέου επιθετικές πρωτοβουλίες μετά το γκολ του Μέσι28' Ο Κακά δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, δεν ανησυχεί ο Βαλντές, που μπλοκάρει σταθερά30' Εφυγε το 30λεπτο32' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Λάθος του Εσιέν από την πίεση του Βίγια, ο Ινιέστα την κάθετη πάλι για τον Βίγια, αυτός δίνει στον Μέσι, που από το ύψος της περιοχής κάνει ένα αδύναμο πλασέ με το δεξί, στην αγκαλιά του Λόπεθ38' Απαντάει στις ευκαιρίες η Ρεάλ. Ωραία ατομική προσπάθεια του Μόντριτς, που από δεξιά κάνει κάθετη κίνηση και σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί είναι αμαρκάριστος ο Μοράτα, που κάνει την κεφαλιά, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων45' Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 1-146' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο48' Ο Μασεράνο προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Λόπεθ με μακρινή λόμπα, άουτ η μπάλα51' Κίτρινη κάρτα για τον Ράμος55' Κίτρινη κάρτα ο Αλμπα57' Ο Βίγια μπαίνει στην περιοχή από αριστερά υπό την πίεση του Βαράν, πλασάρει, αλλά ο Λόπεθ είναι σε ετοιμότητα58' Ρονάλντο και Κεντίρα στο ματς, στον πάγκο Μπενζεμά και Κακά61' Κίτρινη κάρτα στον Κοεντράο για μαρκάρισμα στον Αλβες. Περισσότερα τα σκληρά μαρκαρίσματα στην επανάληψη64' Νέα κάρτα. Αυτή τη φορά για τον Αλκαντάρα για μαρκάρισμα στον Πέπε65' Ο Ρονάλντο εκτελεί από μακριά με πολύ δύναμη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βλαντές, που ήταν τυχερός γιατί η μπάλα πήγε πάνω του66' Ο Αλέξις Σάντσες στη θέση του Βίγια67' Κίτρινη ο Μοράτα68' Ολοκληρώνει τις αλλαγές ο Μουρίνιο. Ο Αρμπελόα στη θέση του Κοεντράο69' Ατομική προσπάθεια του Ρονάλντο, που μπαίνει στην περιοχή και από πλάγια θέση σουτάρει άουτ75' Χωρίς φάσει στα τελευταία λεπτά με τη Ρεάλ πάντως να έχει τον έλεγχο76' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ, Εξαιρετική κάθετη του Πέπε, τετ α τετ ο Μοράτα, αποκρούει σε κόρνερ ο Βαλντές77' Ο Αντριάνο στη θέση του Πέδρο82' 2-1 η Ρεάλ. Κόρνερ από αριστερά με τον Μόντριτς, ο Ράμος πιο ψηλά από όλους κάνει την κεφαλιά, νικάει τον Βαλντές και δίνει εκ νέου προβάδισμα στους μερένχες87' Δοκάρι η Ρεάλ. Ο Ρονάλντο εκτελεί το φάουλ, η μπάλα σταμτάει στο δοκάρι και ο Πέπε πλασάρει άουτ από κοντά94' Τέλος του αγώνα με νίκη της Ρεάλ. Εντονες οι διαμαρτυρίες των μπλαουγκράνα για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ράμος στον Αντριάνο στο 93'. Κόκκινη στον Βαλντές μετά τη λήξη