Next Gen Series: Ηττα και αποκλεισμός στους "8" για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να επιστρέψει με την πρόκριση από την αγγλία. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 0-1 από την Αστον Βίλα, στο Βίλα Παρκ και αποκλείστηκαν από την ημιτελική φάση του Champions League U-20. Η ευρωπαϊκή χρονιά τελειώνει εδώ για τους πιτσιρικάδες του Μπερντ Στορκ, αλλά ήδη έχουν επενδύσει στο μέλλον με τις καταπληκτικές τους εμφανίσεις στην παρθενική τους συμμετοχή
στη διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες παρατηρήσεις του Μπερντ Στορκ. Το γκολ, που έμελλε να κρίνει το παιχνίδι επιτεύχθηκε μόλις στο 13ο λεπτό, με κεφαλιά του Γκράχαμ Μπερκ. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν μέχρι το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έχασαν πολλές ευκαιρίες να στείλουν το παιχνίδι στα πέναλτι.Στο 48' σουτ του Ιωαννίδη πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 55' ο Γκίνο έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι! Οι άγγλοι είχαν κι αυτοί δοκάρι στο 62' και την τύχη με το μέρος τους σε δύο μεγάλες ευκαιρίες του Ολυμπιακού στις καθυστερήσεις. Τελικά το 1-0 δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακά του, Χουτεσιώτη, αποκλείστηκε από τα ημιτελικά, αλλά άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ► 90’+ : Πάνω στη γραμμή διώχνουν οι άγγλοι την προβολή του Βέργου! ► 90’+ : Νέα ευκαιρία, με τον Λεάντρο να εκτελεί το φάουλ και τον Γουότκινς να διώχνει σε κόρνερ!► 90’+ : Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις► 90’+ : Ευκαιρία με τον Λεάντρο, σώζει ο άγγλος τερματοφύλακας ► 90’: Κίτρινη στον Μπερκ  ► 88’: Ο Σούκιας στη θέση του Ιωαννίδη.► 85’ Διπλή επέμβαση του Χουτεσιώτη σε διαδοχικά σουτ των Καράδερς και Ρόμπινσον► 82': Ο Μπέιτμαν στη θέση του Λιούις ► 81': Κίτρινη κάρτα στον Γουέμπ για επικίνδυνο τάκλιν ► 78': Σουτ του Κάρεθερς λίγο πάνω από το δοκάρι► 74': Εκπληκτική απόκρουση του Χουτεσιώτη σε κεφαλιά του Γκρίλις► 72': Τζακ Γκρίλις και Σαμίρ Κάρεθερς οι κορυφαίοι για την Βίλα► 72': Τρεις αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Βέργος αντί του Γκίνο. Ο Πασαλίδης αντί του Λύρα και ο Παιδάκης αντί του Δημήτρη Σιώπη.► 64': Διπλή ευκαιρία για τη Βίλα, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει τις προσπάθειες των Κάρεθερς και Λιούς► 62': ΔΟΚΑΡΙ για την Αστον Βίλα, σε σουτ του Γκρίλις► 60': Παραμένει το 1-0 υπέρ της Βίλα► 55': Ποδόσφαιρο κατοχής για τους άγγλους, οι οποίοι έχουν κερδίσει αρκετά κόρνερ► 55': ΔΟΚΑΡΙ ο Γκίνο. Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει!► 53': Κίτρινη κάρτα στον Σαμίρ Κάρεθερς, για θέατρο μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού► 48’:  Μεγάλη ευκαιρία για γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Γκίνο από δεξιά με το κεφάλι έφερε την μπάλα στην περιοχή, όπου ο Ιωαννίδης την πήρε, έκανε το γυριστό σουτ με το δεξί και την είδε να περνάει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουότκινς!► 46': O Παπασάβας στη θέση του Βουτσιώτη► 46': Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο► ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Αστον Βίλα - Ολυμπιακός 1-0► 45': Ενα λεπτό καθυστέρηση► 44': O Χουτεσιώτης αποκρούει επικίνδυνο σουτ του Ρόμπινσον► 37': Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Γουότκινς να αποκρούει με το ένα χέρι, σουτ του Σιόπη► 33': Ο Ρόμπινσον σουτάρει άουτ από καλή θέση► 32': Σουτ του Σιόπη, δεν ανησυχεί τον Γουότκινς► 25': Καλή φάση για τους γηπεδούχους με τον Ρόμπινσον, ο οποίος ανακόπτεται τελευταία στιγμή.► 24: Φάουλ του Γκίνο από αριστερά, μπλοκάρει ο Γουότκινς► 22': Καλύτερη η Αστον Βίλα. Φωνάζει ο Στορκ από τον πάγκο να αφυπνίσει τους παίκτες του ► 13': ΓΚΟΛ 1-0 η Αστον Βίλα με κεφαλιά του Γκράχαμ Μπερκ► 11': Επικίνδυνο σουτ του Ρόμπινσον, απομακρύνει ο Χουτεσιώτης► 9': Σουτ του Λύρα, άουτ► Διαιτητής είναι ο Κέβιν Τζόνσον, με βοηθούς τους Τόμας Μπράμαλλ και Κρις Γουόρντ, όλοι από τη Μεγάλη Βρετανία.► Περίπου 30 οπαδοί του Ολυμπιακού στο Βίλα Παρκ, εμψυχώνουν την ελληνική ομάδαAΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γουότκινς, Γουέμπ, Λίντεν, Ντονασιέν, Λιούις, Μπάρτον, Κάραθερς, Ρόμπινσον, Μπερκ, ΓκρίλιςΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ: Μπέιτμαν, Γραντ, Κάλντερ, Κρουκς, Καλίντ, Κόουανς, Ο'Μπρίεν► Tα ημιτελικά θα γίνουν στην πόλη Κόμο της ΙταλίαςΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Καραγκούνης, Λυκογιάννης, Ρουγκαλάς, Πίντο, Σιόπης, Βουρτσιώτης, Ιωαννίδης, Γκίνο, ΛύραςΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ: Βούρος, Παιδάκης, Παπασάββας, Βλάχος, Σούκιας, Πασαλίδης, Βέργος► Tα υπόλοιπα ζευγάρια: Αρσεναλ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Τσέλσι - Γιουβέντους και Τότεναμ - Σπόρτινγκ Λισαβόνας