Nίκη έκπληξη της ΠΓΔΜ 78-76 την Κροατία

23:09 1/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η ΠΓΔΜ έκανε την έκπληξη στη 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ, καθώς νίκησαν με 78-76 την Κροατία. Μία νίκη που βάζει τα Σκόπια για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης, ενώ παράλληλα αποτελεί και δώρο για την Ελλάδα, καθώς την φέρνει μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου. Στο πρώτο ημίχρονο η ΠΓΔΜ
έδειξε πως είναι μία μαχητική ομάδα, αλλά η Κροατία έδειχνε να ελέγχει το ματς και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τέσσερις πόντους διαφορά (41-37, 20`).Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι κροάτες έδειξαν διάθεση να... καθαρίσουν το ματς και με σερί 8-0 ξέφυγαν με 49-37. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιόζιπ Βράνκοβιτς δεν εκμεταλεύθηκαν όπως θα έπρεπε αυτό το πλεονέκτημα.Η απόδοσή τους έπεσε και η ΠΓΔΜ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με το τέλος της 3ης περιόδου.Ετσι, η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική. Οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο - πόντο και το τελευταίο λεπτό τις βρήκε ισόπαλες με 76-76.Ο Μακ Κάλεμπ σπατάλησε μία επίθεση για τα Σκόπια, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε και η επόμενη επίθεση των κροατών, με τον Ντράπερ να πετάει την μπάλα εκτός παρκέ.Στην τελευταία τους επίθεση οι σκοπιανοί βρήκαν στόχο με τον Ιλιέφκσι να κάνει το 78-76 και οι κροάτες είχαν 10 δευτερόλεπτα να απαντήσουν.Η επίθεσή τους, όμως, δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, ο Μπογκντάνοβιτς έκανε τρίποντο στην εκπνοή, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο κι έτσι η ΠΓΔΜ πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.Η νίκη αυτή τούς έβαλε γερά στο κόλπο της πρόκρισης και παράλληλα έφερε την Ελλάδα μόνη πρώτη στον 3ο όμιλο. Αυτό δίνει ξεχωριστή σημασία και στο παιχνίδι της Εθνικής μας με τα Σκόπια το Σάββατο (3/9), καθώς αν η ομάδα του Ηλία Ζούρου νικήσει, τότε θα είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση.