Pregame: Ατρόμητος - Ολυμπιακός

Στο Περιστέρι γίνεται το σημαντικότερο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής, με τον φορμαρισμένο και φιλόδοξο (και φέτος) Ατρόμητο να υποδέχεται τον επίδοξο για 41η φορά στην ιστορία του Πρωταθλητή Ολυμπιακό.* Με 9 νίκες στις τελευταίες 14 αγωνιστικές, ο Ατρόμητος έχει ρίξει άγκυρα στην 3η θέση της βαθμολογίας, πίσω από τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ,
σε μια προσπάθεια να εξασφαλίσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Στο διάστημα αυτό των 14 αγωνιστικών έχει χάσει μόνο από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, ενώ έχει και 4 ισοπαλίες. * Στο γήπεδό του παραμένει αήττητος, μετρώντας 6 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στο Περιστέρι έχει δεχθεί μόλις 5 γκολ, αλλά τα 4 από αυτά τον υποχρέωσαν στις 3 ισοπαλίες (2-2 με Εργοτέλη, 1-1 με Παναιτωλικό, 1-1 με ΠΑΟΚ).* Ο Ολυμπιακός προέρχεται από δύο "4άρες" μέσα στο 2014. Μια στο πρωτάθλημα με την Καλλονή και μία στο Κύπελλο επί του Αστέρα.* Η ομάδα του Μίτσελ έχει φτάσει τις 17 νίκες σε 18 παιχνίδια και τα 57 γκολ!* Μόνο ο Παναιτωλικός είναι μέχρι στιγμής η μοναδική ομάδα (σε Ελλάδα και Ευρώπη) που έχει κρατήσει την επίθεσή του Ολυμπιακού στο μηδέν. Άλλωστε, στο Αγρίνιο ήταν και η μοναδική μέχρι στιγμής βαθμολογική απώλεια (0-0 στις 22 Σεπτεμβρίου). * Από το 0-0 του Αγρινίου, οι Πρωταθλητές έχουν συμπληρώσει 13 διαδοχικές νίκες. * Σημειώνεται δε, ότι από τα 57 γκολ, τα 39 τα έχει σημειώσει στην επανάληψη! Η μοναδική φορά δεν σκόραρε σε δεύτερο ημίχρονο, ήταν στο «Κλ. Βικελίδης» με τον Αρη (0-2)! * Στο Καραϊσκάκη έχει 9/9 νίκες και ως φιλοξενούμενος μετράει 8 νίκες, 1 ισοπαλία και γκολ 24-2!* To απόλυτο των νικών είχε ο Ολυμπιακός σε 6 επισκέψεις του στην έδρα του Ατρομήτου, στο πλαίσιο της Α' Εθνικής κατηγορίας, μέχρι τις 22 Οκτωβρίου 2006, όταν ο Κορακάκης με γκολ στο 60ο λεπτό του αγώνα, υποχρέωνε τους "ερυθρόλευκους" στην πρώτη τους απώλεια βαθμών στο Περιστέρι και στην πρώτη ήττα τους από τον Ατρόμητο! Σε εκείνο το παιχνίδι, όπου ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε για πρώτη φορά σε βάρος του Ατρομήτου, προπονητής των νικητών ήταν ο Γιώργος Παράσχος και του Ολυμπιακού ο Τροντ Σόλιντ. * Αυτό, όμως, που προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι τα 8 από τα 12 παιχνίδια που έχουν γίνει με γηπεδούχο τον Ατρόμητο τελείωσαν με σκορ 1-0 υπέρ της μίας ή της άλλης ομάδας! * Στις τελευταίες 5 επισκέψεις του στο Περιστέρι ο Ολυμπιακός έχει 4 νίκες και μία ήττα στην οποία δέχθηκε τρία γκολ (3-1)!Ωρα έναρξης: 19:30 - Novasports1Γήπεδο: ΠεριστερίουΔιαιτητής: Δημήτρης Στυλιάρας (Ατωλ/νίας)Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής), Απτόσογλου (Αθηνών)ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΠΕΡΙΟΔΟΣ    ΣΚΟΡ    ΣΚΟΡΕΡ ΟΣΦΠ1972-73    0-1    Καραβίτης1974-75    0-1    Γαλάκος1975-76    0-1    Δαβουρλής1976-77    2-4    Βαλλίδης, Μπεργελές - Καραβίτης 2, Λοσάντα, Τσουμάκης αυτ.1980-81    0-1    Κυράστας2005-06    0-1    Στολτίδης2006-07    1-0    Κορακάκης2007-08    1-3    Κορακάκης - Στολτίδης, Λούα Λούα, Κοβάσεβιτς2009-10    0-1    Όσκαρ2010-11    3-1    Σφακιανάκης, Αναστασάκος, Καμαρά - Μοδέστο2011-12    0-2    Μαρκάνο, Φετφατζίδης2012-13    0-1    Φουστέρ