World Cup U20: Στα ημιτελικά Γαλλία, Ουρουγουάη

23:01 2/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Γαλλία και Ουρουγουάη... ακολούθησαν Ουζμπεκιστάν και Ισπανία στη φάση των "8" του Μουντιάλ Νέων.Η Γαλλία πέτυχε επιβλητική νίκη 5-1 σε βάρος της οικοδέσποινας Τουρκίας, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο της πρόκρισης, ενώ η Ουρουγάη νίκησε 2-1 τη Νιγηρία.Οι Γάλλοι έδειξαν νωρίς - νωρίς τις διαθέσεις τους, αφού στο ημίχρονο είχαν ήδη... σφραγίσει την πρόκριση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0 (19' Κοντόμπγια, 34' Μπαχεμπέκ). Στο 68' ο Σανόγκο έκανε το 3-0 και στο 73' ο Βερετού το 4-0.  Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σινάν Μπακίς μείωσε στο τελικό 1-4.Η Ουργουάη, αν και έπαιξε με πάικτη παραπάνω από το 41', ζορίστηκε απέναντι στη Νιγηρία. Προηγήθηκε στο 65' με τον Λόπεζ, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καϊοντέ ισοφάρισε για τους Νιγηριανούς. Ο Λόπεζ στο 84' χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι.