Αδοξος αποκλεισμός για ΠΑΟΚ (2-3 από Σάλκε)

Ονειρο ήταν και πάει για τον ΠΑΟΚ η συμμετοχή στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League, καθώς ηττήθηκε 2-3 από την Σάλκε στον επαναληπτικό της Τούμπας. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε δύο φορές, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα και με παίκτη λιγότερο, οι γερμανοί σημείωσαν δύο τέρματα!
Στους ομίλους του Europa League θα συνεχίσει η ελληνική ομάδα.Το 39%-61% υπέρ της Σάλκε στην κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, έλεγε τη μισή αλήθεια όσον αφορά την εικόνα του αγώνα. Κι αυτό γιατί ο καλοστημένος αμυντικά ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε από τη γερμανική ομάδα. Υπήρξαν όμως δύο κενά 5λεπτα για την ομάδα του Χουμπ Στέφενς, στην αρχή και στο τέλος του 45λεπτου, εκ των οποίων το ένα "πλήρωσε" ακριβά. Κι αν ο Χακόμπο έσωσε την εστία του με τα πόδια σε κεφαλιά του Ζάλαϊ στο 2', δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο 43' με τον Ούγγρο να σκοράρει (έπειτα από ασίστ του Ουτσίντα) και να βάζει μπροστά στο σκορ τη Σάλκε (0-1). Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ, ο οποίος προσπαθούσε περισσότερο να αναχαιτίσει τους αντιπάλους του παρά να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, ήταν ακίνδυνος. Είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το ημίχρονο με ένα σουτ προς την εστία! Ενα από τον Στοχ, το οποίο όμως δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον Χίλντεμπραντ.Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε ...deja vu. Οπως, τότε τον Αύγουστο του 2010 με τον Αγιαξ. Μέσα σε τρία λεπτά, ο Δικέφαλος έκανε τρεις ευκαιρίες και ένα γκολ με τον Αθανασιάδη (53') και στο 65' η Σάλκε έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τζόουνς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο δαιμόνιος Ντράξλερ, όμως, στο 67' σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα και στο αμέσως επόμενο λεπτό (68') ο Λούκας έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.Αυτό, το κατάφερε ο Κατσουράνης στο 79' με γυριστή κεφαλιά και λίγο έλειψε στο 81' ο Στοχ να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, σουτάροντας άουτ από εξαιρετική για το δεξί του πόδι θέση. Τη στιγμή που όλος ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά και αναζητούσε το τρίτο γκολ, η Σάλκε εκμεταλλεύτηκε μια αντεπίθεσή της και με τον Ντράξλερ να κάνει... όργια από αριστερά, ο Ζάλαϊ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 2-3.ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ90' ΓΚΟΛ: Εκπληκτική ενέργεια του Ντράξλερ, ο οποίος δίνει στον Ζάλαϊ, που σε κενή εστία κάνει το 2-381': Μεγάλη ευκαιρία με τον Στοχ να σουτάρει άουτ από καλή θέση!79' ΓΚΟΛ: Φάουλ του Στοχ, ο Κατσουράνης με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 2-268': Τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Λούκας να σουτάρει άουτ!67' ΓΚΟΛ: 1-2 η Σάλκε με τον Ντράξλερ65' ΑΠΟΒΟΛΗ: Εκτός αγώνα ο Τζόουνς με δεύτερη κίτρινη63': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαρφάν, η μπάλα λίγο άουτ53' ΓΚΟΛ: Ο Αθανασιάδης ισοφαρίζει σε 1-1 με πλασέ, έπειτα από ασίστ του Κίτσιου52': Μακρινό σουτ του Σκόνδρα μπλοκάρει ο Χίλντεμπραντ51': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Στοχ, ο Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα43' ΓΚΟΛ: Ο Ουτσίντα πασάρει στον Ζάλαϊ, ο οποίος από θέση φορ κάνει το 0-1 για τη Σάλκε41': Ξαφνικό σουτ του Φαρφάν, ο Χακόμπο απομακρύνει38': Πρώτο σουτ από τον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ δεν μπορεί να απειλήσει2': Ο Χακόμπο σώζει τον ΠΑΟΚ σε κεφαλιά του Ζάλαϊ,  διώχνοντας με τα πόδια σε κόρνερ1': Επικίνδυνη, αλλά άστοχη κεφαλιά. Νέο φάουλ για την Σάλκε