ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3 και αναβολή στη στέψη

18:34 1/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με νίκη του Ολυμπιακού ξεκίνησε η σειρά τελικών της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Επειτα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, οι ερυθρόλευκες επικράτησαν 3-1 σετ της ΑΕΚ στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και μείωσαν σε 1-2 νίκες (η Ενωση έχει κληρονομιά το 2-0 στις νίκες από την κανονική περίοδο). Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο κλειστό
του Ρέντη.Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός εκματελλεύθηκε την κακή υποδοχή της ΑΕΚ (39% έναντι 71% του ίδιου), αλλά και τα 7 λάθη του αντιπάλου και προηγήθηκε γρήγορα 11-17. Η Ενωση, όμως επανήλθε και με άσο της Παπαφωτίου μείωσε 20-22. Οι ερυθρόλευκες, όμως, ήταν πιο ψύχραιμες στα τελειώματα και με πρωταγωνίστρια την Τένεβα (4/8 επιθέσεις), πήραν το σετ 20-25.Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 4-1 και 6-3, αλλά οι ερυθρόλευκες με 50% στην επίθεση (17 στις 34) ισοφάρισαν 6-6. Οι γηπεδούχες διατηρούσαν την πρωτοπορία στο σκορ (11-9, 12-10, 14-11), με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα επιμέρους 1-5 και να πηγαίνει προηγούμενος 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο, με την ΑΕΚ να ξαναπαίρνει προβάδισμα στο 21-20, αλλά τον Ολυμπιακό με εκπληκτικές επιθέσεις και σερί 0-3 να παίρνει το σετ 23-25.Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και προηγήθηκε 3-0. Με την Κοσμά, όμως, να βοηθάει και επιθετικά, οι ερυθρόλευκες πέρασαν 5-6, αλλά δέχθηκαν σερί 3-0 και η Ενωση πήγε προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) και στη συνέχεια ήταν καταιγιστική, φτάνοντας στο 14-7. Οι φιλοξενούμενες επανήλθαν μειώνοντας σε 14-11 και 15-13, αλλά η κακή υποδοχή του Ολυμπιακού, σε συνδυασμό με τις καλές επιθέσεις της Κις, είχαν ως αποτέλεσμα το 17-13. Η Κωνσταντίνου "στήριξε" την Τένεβα στην επίθεση και ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (20-19). Ομως, οι παίκτριες της ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμες στο τέλος και πήραν το σετ (25-21).Η ΑΕΚ είχε την ατυχία να χάσει την Τοτσίδου στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ (πάτησε άσχημα το δεξί της πόδι σε προσπάθεια για μπλοκ). Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-5 και πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Η Τρατς από θέση σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (5-12). Η ΑΕΚ βρήκε το μπλοκ της και με δύο συνεχόμενα από Παπαγεωργίου και Κις, μείωσε σε 10-13. Με τον ίδιο τρόπο "απάντησε" ο Ολυμπιακός για το 10-16 και 11-18. Μέχρι που έφτασε στην εύκολη επικράτηση (16-25).Tα σετ: 20-25, 23-25, 25-21, 16-25ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Κις 18 (18/42 επ.), Τζανακάκη 4 (3/10 επ., 1 άσο), Μποροβίντσεκ 12 (9/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μέντεζ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 42 άριστες), Παπαφωτίου 2, Ρόγκα –λ (58% υπ. – 38% άριστες) / Παπαγεωργίου 1, Γκούζου 2 (2 μπλοκ), ΤσοχατζήΟλυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 15 (14/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 27% άριστες), Κοσμά 12 (10/18 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 06% άριστες), Τρατς 13 (8/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιακουμή 11 (6/12, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Τένεβα 21 (17/34 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), Κονόμι –λ (47% υπ. – 33% άριστες) / Λούκοβιτς, Τέζα.