Αφησε υποσχέσεις η ΑΕΚ...

21:53 7/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με πέναλτι που κέρδισε ο Πόποβιτς και αξιοποίησε ο Ντακόλ στο 75ο λεπτό, η ΑΕΚ προηγήθηκε 1-0 της Ομόνοιας και όλα έδειχναν πως θα έφτανε στη νίκη στο πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της. Ωστόσο, μ' ένα "φθηνό" γκολ που δέχθηκε στο 82', ύστερα από τραγικό λάθος του Βούρα, η Ενωση αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τους Κύπριους, αφήνοντας πάντως υποσχέσεις για το μέλλον με
τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ να χειροκροτάει την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα.Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ απέναντι στην Ομόνοια με διάταξη 4-2-3-1, τοποθετώντας κάτω από τα δοκάρια τον Βούρα, στο δεξί άκρο της άμυνας τον Γεωργέα, αριστερά τον Πεταυράκη και στα στόπερ τους Σταθάκη και Ρόβα. Κορδέρο και Ανάκογλου θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ, αριστερά ο Ράμα, δεξιά ο Πλατέλλας και πίσω από τον Μπρέσεβιτς ο Ντακόλ.Από την άλλη πλευρά ο Τόνι Σαβέβσκι παρέταξε την κυπριακή ομάδα, που ήρθε στην Αθήνα με πολλές απουσίες βασικών παικτών, με τους Μορέιρα, Σαραμοζίνο, Αλάμπι, Αντράντε, Μπεμπά, Μάργκατσα, Αγκιάρ, Τέιλορ, Θεράποντος, Σεργά και Γκικίεβιτς.Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ανήκει στην Ομόνοια. Ο Γκικίεβιτς θα βγει στην πλάτη της άμυνας, ο Σταθάκης θα τον χάσει, όμως από θέση τετ α τετ θα πλασάρει άουτ στο 25ο λεπτό.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως κάποια άλλη σημαντική ευκαιρία. Η ΑΕΚ είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν δημιουργούσε φάσεις μπροστά από τα καρέ της Ομόνοιας που έδειχνε πιο επικίνδυνη επιθετικά, αν και πλην της φάσης στο 25' δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Βούρα.Στο δεύτερο μέρος, οι αλλαγές του Δέλλα ανέβασαν την ΑΕΚ, που έψαξε το γκολ, αν και η Ομόνοια ήταν αυτή που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 70'  με τον Γκικίεβιτς που εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Τσούπρου και σούταρε μόνος του απέναντι στο Βούρα όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε!Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πόποβιτς πήρε την κάθετη του Ανάκογλου, με τον Σερφά να τον γκρεμίζει μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι αξιοποίησε ο Ντακόλ κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους της Ενωσης, που πήρε τα πάνω της και λίγο αργότερα έχασε καλή ευκαιρία με τον Βραζιλιάνο σκόρερ να πιάνει το γυριστό, ύστερα από σέντρα τουυ Τσουμάνγκα λίγο άουτ.  Ωστόσο, στο 82' ύστερα από τραγικό λάθος του Βούρα, η Ομόνοια ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι. Υστερα από βαθιά μπαλιά από την άμυνα της κυπριακής ομάδας, ο Μαρκολίνι εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του τερματοφύλακα της ΑΕΚ και πέτυχε ίσως το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του σε άδεια εστία...Oι Ντακόλ και Πόποβιτς επιχείρησαν στο φινάλε να σκοράρουν από μακριά χαρίζοντας τη νίκη στην ΑΕΚ, αλλά και ο Αλαμπί με κεφαλιά στο 93' για την Ομόνοια, όμως δεν τα κατάφεραν με το 1-1 να μένει ως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητής της αναμέτρησης.ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας (83' Παυλής), Ρόβας (86' Παληαρούτας), Σταθάκης (75' Τζανετόπουλος), Πεταυράκης (66' Τσουμάγκας), Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας (83' Τσουκαλάς), Ράμα (59' Πόποβιτς), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (66' Τσούπρος).Ομόνοια (Σαβέβσκι): Μορέιρα (46' Μπρουκς), Σκαραμοτσινό, Σερφά, Αλάμπι, Αντράντε, Εμπεμπά, Μαργκάσα (72' Αλίπιο), Θεράποντος (46' Μενγκολό), Αγκιάρ (83' Φιλιώτης), Τέιλορ (62' Λεάντρο), Γκίκιεβιτς (83' Χατζηβασίλης).