Αυτό δεν είναι Παναθηναϊκός...

Κάποτε αυτά τα παιχνίδια με ομάδες τύπου Μάριμπορ ο Παναθηναϊκός τα καθάριζε για πλάκα. Πλέον ούτε καν να διεκδικήσει την ισοπαλία δεν μπορεί. Γιατί πολύ απλά, αυτό το πράγμα που βλέπουμε δεν είναι Παναθηναϊκός. Μια ομάδα δίχως αρχή, μέση και τέλος, με έναν απαθή προπονητή που είναι αμφίβολο αν μπορεί να αλλάξει κάτι, ηττήθηκε 0-3 με κάτω τα χέρια στο "Λούντσκι"
από τη Μάριμπορ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Και αν τρώει 3 από τη Μάριμπορ που πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην ιστορία της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, κόντρα σε Τότεναμ και Λάτσιο πόσα θα φάει;Χωρίς κλασικό φορΟ Φερέιρα παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-3-3 (στα χαρτιά, γιατί στην πραγματικότητα ήταν 4-6-0), με τον Χριστοδουλόπουλο να παίζει τον άχαρο ρόλο του φουνταριστού, δίχως όμως να πατάει την αντίπαλη περιοχή, σε μια θέση που ήταν άφαντος και ακίνδυνος. Κατά τα άλλα, ο Καρνέζης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Βελάσκες, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τον Βιτόλο αμυντικό χαφ, με τους Ζέκα και Κατσουράνη μπροστά του και τους Σισοκό, Κουίνσι στα δύο άκρα της επίθεσης.Αλλαγή συστήματοςΜετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Πορτογάλος γύρισε το σύστημα σε 4-2-3-1 με τον Κατσουράνη δίπλα στον Βιτόλο, τον Ζέκα να πηγαίνει δεξιά, τον Σισοκό αριστερά και τον Κουίνσι πίσω από το Λάζαρο. Αυτό, όμως ελάχιστα διαφοροποίησε την εικόνα του κακού Παναθηναϊκού, που δεν μπορούσε να απειλήσει (πλην ενός μακρινού σουτ του Κατσουράνη στο 23' που απέκρουσε δύσκολα ο Χαντάνοβιτς), ενώ έδειχνε και ευάλωτος στην αμυντική του λειτουργιά.Γκολ α λά ΚομοτηνήΑπό μια φάση καρμπόν με εκείνη που δέχθηκε γκολ στην Κομοτηνή από τον Παπαδόπουλο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Ταβάρες να βγάζει την κάθετη στον Μπέριτς, που δεν μπόρεσε να ανακόψει ο Βελάσκες και ο επιθετικός της Μάριμπορ σουτάροντας στην απέναντι γωνία του εξερχόμενου Καρνέζη έκανε το 1-0 για τους Σλοβένους. Οι πράσινοι δεν βλέπονταν, έχοντας μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές, κακή ανάπτυξη, πολλά λάθη και με μοναδικές εξαιρέσεις τους Βύντρα και Σισοκό...Φοβερή απόκρουση ΚαρνέζηΠαρόλα αυτά, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δίχως αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Καρνέζη στο 53' να κρατάει "ζωντανό" το Τριφύλλι αποκρούοντας το εξ επαφής σουτ του Μπέριτς, ύστερα από συνδυασμό του τελευταίου με τον Ταβάρες, σε μια φάση που ξεκίνησε από πούλημα της μπάλας του πολύ κακού για ακόμη ένα ματς Ζέκα.Μοναδική ευκαιρία με ΛάζαροΣτη μοναδική ευκαιρία που φάνηκε στο ματς ο Χριστοδουλόπουλος, στο 55', ύστερα από σκαφτή πάσα του Κατσουράνη, ο Λάζαρος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαντάνοβιτς και στην επαναφορά ο Ζέκα σούταρε εντελώς άτσαλα άουτ. Ενα λεπτό αργότερα, ο Χριστοδουλόπουλος, που σε αυτή τη θέση που αγωνίστηκε δεν μπορούσε να προσφέρει άφησε τη θέση του στον Φορναρόλι στην κορυφή της επίθεσης...Το τελείωσε ο ΙμπραϊμιΚι αν κάποιοι πίστεψαν ότι ο Παναθηναϊκός μπορούσε να κυνηγήσει ένα θετικό αποτέλεσμα το γκολ του Ιμπραϊμι στο 62' τους διέψευσε οικτρά. Από λάθος του Κουίνσι στο κέντρο, οι Σλοβένοι βγήκαν στην κόντ