Αυτός είναι τελικός!

Ο Ρότζερ Φέντερερ θα είναι ο αντίπαλος του Ραφαέλ Ναδάλ στον τελικό του Rome Masters μετά την επικράτησή του επί του Περ με 2-0 σετ.Ο τελικός που όλοι περίμεναν είναι γεγονός. Την Κυριακή (19/05) τα βλέμματα θα στραφούν στην Αιώνια Πόλη για την αναμέτρηση μεταξύ των δύο κορυφαίων τενιστών, Ναδάλ και Φέντερερ. Ο ελβετός πρωταθλητής πραγματοποίησε μία ικανοποιητική εμφάνιση και έφτασε στη τέταρτη συνεχόμενη νίκη
στη διοργάνωση χωρίς να χάσει σετ. Επικρατώντας με 2-0 σετ (7-6(4), 6-4) πήρε το εισιτήριο για τον τελικό σε 1 ώρα και 28 λεπτά. Ο 31χρονος ελβετός με όπλο την εμπειρία του κατάφερε να ανακόψει την προσπάθεια του 24χρονου γάλλου, ο οποίος έκανε το καλύτερο τουρνουά μέχρι τώρα στην καριέρα του. Ο Μπενουά Περ είχε καλύτερα νούμερα, τελειώνοντας το ματς με 15 γουίνερς παραπάνω από τον Φέντερερ (34 έναντι 19) ενώ οι δύο άνδρες είχαν περίπου τα ίδια λάθη (27 ο γάλλος, 26 ο ελβετός).Στον αυριανό τελικό ο Φέντερερ θα προσπαθήσει να κερδίσει για πρώτη φορά το τρόπαιο και να εκθρονίσει τον Ναδάλ.Αυτή θα είναι η 30η φορά που θα βρεθούν αντιμέτωποι οι δύο αιώνιοι με τον Ναδάλ να προηγείται ξεκάθαρα στο σκορ με 19-10.Στο χώμα το σκορ είναι 12-2 υπέρ του Ισπανού ο οποίος θα αγωνιστεί στον 8ο συνεχόμενο τελικό του, σε ισάριθμα τουρνουά που έχει πάρει μέρος.Από την άλλη, ο Φέντερερ θα αγωνιστεί στον πρώτο του τελικό φέτος και πρώτο μετά το ATP World Tour Finals στο Λονδίνο, τον Νοέμβρη του 2012.Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ημιτελικών (18/05):Ραφαέλ Ναδάλ (Ισπανία) - Τόμας Μπέρντιχ (Τσεχία) 6-2, 6-4Ρότζερ Φέντερερ (Ελβετία) - Μπανουέλ Περ (Γαλλία) 7-6 (4), 6-4